Zagreba Lajfhaki

Vrućina: deset najboljih savjeta za rashlađivanje vašeg psa i mačke

Naši dragi kućni ljubimci, u danima kada se živa penje do visokih temperatura, pate od vrućine.

Skrbnici pasa i mačaka moraju se, posebice ovih dana, pobrinuti da njihove životinje prođu što bezbolnije.

I ne zaboravite duše koje žive na ulici.

Ljeto je jedno od najomiljenijih godišnjih doba, ali… “Možda za vas ljeto znači zabavu sa svojim psom, ali kada temperatura skoči, trebali biste slijediti neke taktike kako ga zaštititi od vrućine.

Bilo da ga vodite u šetnju ulicom ili autom, čak i ako ga izvodite u dvorište svoje kuće da se igra, visoka temperatura mu može stvarati neugodnosti, naglašava veterinar Lazaros Karanasios.

Kako zaštititi svog ljubimca od vrućih ljetnih dana?

Nikada ne ostavljajte svog psa u autu
Parkirani automobil nije tako bezopasan za psa kao što mislite. Jer “čak i ako vas neće biti samo nekoliko minuta ili mislite da nije dovoljno vruće, temperatura u zatvorenom automobilu može doseći 38,8o C. Bolje je psa ostaviti kod kuće ili ga imati sa sobom gdje god idete”, upozorava g. Karanasios.

Držite svoj dom hladnim
Kako biste održali niske temperature u svom domu, gospodin Karanasios predlaže da navučete zavjese i uključite klima uređaj. U slučaju da nemate klimu, možete otvoriti prozore i koristiti ventilator.

Ograničite šetnje i tjelovježbu
U danima kada je atmosfera vruća i vlažna, prema g. Karanasiosu, trebali biste ograničiti svoje šetnje i izbjegavati intenzivno vježbanje.

Šetnje i vježbanje trebali biste obavljati tijekom hladnijih sati dana – rano ujutro i kasno navečer. I, naravno, kako ističe veterinar, ne zaboravite imati dovoljno vode sa sobom, za oboje.

Provjerite pločnik
“Prije nego što krenete u šetnju, dodirnite pločnik. Ako je pretoplo za vašu ruku, onda je pretoplo i za jastučiće šapa vašeg psa.

Hodajte po travi i klonite se asfalta.

Najbolje je, kao što smo već spomenuli, što se šetnje, u najtoplijim danima, odvijaju rano ujutro ili kasno navečer“, ističe gospodin Karanasios.

Osigurajte puno vode i hlada
Izbjegavajte ostavljati psa na otvorenom duže vrijeme, savjetuje veterinar. A kada je u takvim okruženjima, pobrinite se da ima hladovinu i puno hladne vode.

Kako bi njegova voda bila hladna, g. Karanasios predlaže dodavanje kockica leda i objašnjava da je idealna sjena za pse drveće jer propušta zrak.

Također ističe da čak i ako je pas u kući, morate mu tijekom dana osigurati svježu, hladnu vodu i smjestiti ga na sjenovito mjesto.

Dajte mu cool poslastice
Kako biste rashladili svog psa iznutra prema van, kaže gospodin Karanasios, možete napraviti kockice leda koje sadrže poslastice i/ili zamrznuti igračku za žvakanje.

Pazite na vlagu
Kada je vlažnost visoka, može povisiti temperaturu vašeg psa i on može doživjeti toplinski udar, prema veterinaru. Zato predlaže boravak u kući i ograničenje tjelovježbe.

Dotjerajte svog ljubimca
“Ako vaš pas ima dugu dlaku, počešljajte je i držite je bez čvorova i trzaja. To će mu pomoći da se ohladi.

Nemojte ga brijati prije razgovora s veterinarom. Dodatno krzno, koje ga grije zimi, može ga rashladiti i ljeti“, objašnjava veterinarka.

Pazite na znakove pregrijavanja
“Vaš vam pas ne može reći da se ne osjeća dobro. Dakle, ako primijetite sljedeće simptome, posjetite svog veterinara:

Teško dahtanje
Dosta sline
Teškoće u disanju
Brzo djelovanje srca
Tamne ili crvene desni i jezik
Vrtoglavica
Slabost

Ako sumnjate da pas ili mačka pate od toplotnog udara, odmah ih premjestite u hladnije okruženje. Stavite im hladnu vodu na područje trbuha, ušiju i jastučiće stopala.

Ne polijevajte životinju ledenom vodom. Pokrijte njegovo tijelo ručnikom koji ste namočili hladnom vodom.

Nakon što se njegovo stanje stabilizira, odvedite ga veterinaru što je prije moguće. Čak i ako njegov izgled i temperatura izgledaju normalno”, ističe gospodin Karanasios.

Koristite kremu za sunčanje
Prema veterinaru, psi koji imaju ćelave dijelove ili malo dlake možda trebaju kremu za sunčanje. Ako vaš pas pripada takvoj kategoriji, veterinar vas može informirati o tome koja je krema za sunčanje prikladna.

Mačke

“Potpuno isto vrijedi, naravno, i za naše mace.

Tijekom vrućih dana trebali bi imati dovoljno hladne vode.

U isto vrijeme, trebali bismo voditi računa o prozorima naše kuće, jer izravan kontakt sa suncem može izazvati opekline kod mačića.

Stoga od jutra navucite zastore u sobama koje mogu biti njihov ležaj i tako ćete smanjiti šanse da vašoj mački bude vruće, ali će i kuća ostati hladna“, savjetuje gospodin Karanasios.

Čuvajte se lutalica!

U ovim ljetnim danima, kada su vrućine nesnosne, zabrinuti smo i za bića koja nemaju dom.

„Lutalice, baš kao i naši kućni ljubimci, imaju potpuno iste potrebe tijekom vruće sezone“, ističe gospodin Karanasios i predlaže sljedeće:
• Vodu/hranu stavljamo na sjenovita mjesta. Naravno, vodu obnavljamo.

• Ako nema hlada, vodu i hranu stavimo u kutiju koju okrenemo na bok, kako bi psi ili mačke lutalice imali lak pristup.

• Možemo koristiti papirnate kutije, pa čak i kaveze, kako bismo stvorili hlad za lutalice.

• Ako primijetimo da se neka od životinja lutalica loše osjeća, možemo joj pružiti prvu pomoć. U slučaju da mu se stanje ne popravi, kontaktiramo veterinara da nam on točno kaže što nam je činiti.”

Zaštitite svog psa od parazita

Na kraju, gospodin Karanasios nam skreće pozornost na štetočine, jer je ljeto sezona buha i komaraca. Buhe prenose mnoge bolesti, dok komarci prenose srčanog crva.

Kako biste zaštitili svog psa, g. Karanasios stoga preporuča da mu oralno dajete lijekove koje je preporučio vaš veterinar, te ga pošpricajte posebnim preparatima za sve moguće parazite.

Izvor: ygeiamou.gr

Exit mobile version