Vrućina: Kako se nositi s njom bez klima uređaja u kući

Nažalost, mnogi domovi nemaju klima uređaje i preživljavanje na ekstremnim temperaturama postaje još teže.

Sljedeći vam koraci mogu pomoći da ostanete hladni tijekom toplinskog vala, čak i ako kod kuće nemate klima uređaj.

1. Koristite ventilatore za bolju cirkulaciju zraka u kući

Navečer otvorite sve prozore i pospješite što je više moguće dobru cirkulaciju zraka. Kad sunce izađe, zatvorite sva vrata i prozore, pazite da navučete i zavjese i rolete, kako bi unutrašnjost što duže bila svježa. Kada se vanjski zrak ohladi na nižu temperaturu od unutarnjeg (obično navečer ili noću), otvorite prozore i uključite ventilatore. Okrenite ih na način da pogodujete prolazu zraka s jedne strane kuće na drugu.

2. Iskoristite snagu hlađenja vode
Napunite kante ili lavore i namočite stopala. Mokri ručnici i bandane mogu imati učinak hlađenja kada se nose na ramenima i glavi. Tuširajte se ili kupajte u hladnim vodama i razmislite o korištenju boce s raspršivačem napunjene hladnom vodom za osvježavajuće note svježine tijekom dana.

3. Spustite se u donje dijelove zgrade

Budući da se topli zrak diže, gornji katovi zgrade bit će topliji od prizemlja. Podrum može biti hladno utočište od podnevne vrućine.

4. Uklonite dodatne izvore topline
Žarulje sa žarnom niti mogu stvarati nepotrebnu toplinu, kao i računala ili uređaji koji su uključeni. Jedite svježe namirnice koje ne zahtijevaju korištenje pećnice ili tave za pripremu.

5. Hidratizirajte, hidratizirajte, hidratizirajte!
Morat ćete piti više vode nego inače kada je vruće. Ako se znojite, također ćete morati nadoknaditi svoje elektrolite jedući malu količinu hrane s vodom ili pijenjem posebnih napitaka za nadoknadu elektrolita. Žeđ je prvi znak dehidracije. Trebali biste piti dovoljno tekućine prije nego što osjetite žeđ kako biste spriječili dehidraciju.

6. Izbjegavajte alkoholna i kofeinska pića
Ove dvije tvari mogu djelovati kao diuretici i pospješiti dehidraciju.

7. Kućni klimatizacijski sustav
Sjednite na “put” podnog ventilatora usmjerenog prema otvorenom hladnjaku ili posudi napunjenoj ledom.

8. Idite u obližnje javne zgrade s klima uređajima
Ako kod kuće ne podnosite vrućinu, nemojte se ustručavati zatražiti pomoć od drugih zgrada i kuća prijatelja s klima uređajima.

9. Nemojte jesti velike obroke
Osobito oni koji su bogati proteinima mogu povećati metaboličku toplinu i zagrijati tijelo.

10. Budite svjesni simptoma toplinske iscrpljenosti
Važno je znati prepoznati simptome bolesti uzrokovanih vrućinom (toplinski grčevi i osip, toplinska iscrpljenost, toplinski udar). U slučaju vrućine nazovite 166 i pružite prvu pomoć.

11. Upamtite da i životinje pate na vrućini
Rashlađujte svoje kućne ljubimce i lutalice u svom domu što je više moguće vodom za piće, mokrite prostor u kojem sjede ili ih tuširajte crijevom pomoći će im da se nose s vrućinom. Jednako je važan hladan ručnik na popločanom podu na koji mogu leći i ostati uz vas u ventilatoru.

Znakovi toplotnog udara kod kućnog ljubimca su:

  • otežano disanje, ubrzano disanje
  • oči zakolutane
  • puno sline
  • topla koža
  • kontrakcije mišića
  • povraćanje
  • omamljen pogled

Nazovite svog veterinara ako mislite da vaš ljubimac ima toplotni udar.

izvor: onmed.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki