Zašto ne smijete sipati kipuću vodu u sudoper: posljedice nisu ugodne

Nakon kuhanja krumpira ili tjestenine, mnoge domaćice ulijevaju kipuću vodu izravno u sudoper.

Malo ljudi zna da takav čin može izazvati određene probleme.

Zašto ne biste trebali izlijevati kipuću vodu u sudoper

Razlog leži u materijalu od kojeg su napravljeni sudoper, cijevi i sifon.

Tako se za izradu odvodnih cijevi najviše koristi polivinil klorid (PVC) koji je prilično jeftin i plastičan polimer. Može izdržati temperaturu vode do 60 stupnjeva i može izdržati kratkotrajno (do 1 minute) izlaganje kipućoj vodi.

Ako dugo ulijevate kipuću vodu u sudoper, PVC se može ozbiljno deformirati zbog povećane plastičnosti s povećanjem temperature. Cijevi se neće vratiti u prvobitno stanje. Štoviše, kada se materijal ohladi i smanji volumen, na cijevima se mogu pojaviti pukotine, što prirodno dovodi do kršenja nepropusnosti sustava.

Kuhinja
Fotografija: © Belnovosti

Velika količina kipuće vode koja teče kroz cijevi uzrokuje širenje brtvila koja osiguravaju nepropusnost spojeva i prestaju obavljati svoju funkciju.

Konačno, vruća voda također može oštetiti materijal sudopera – ako uključite hladnu vodu nakon velike količine kipuće vode. Kao rezultat toga, materijal, koji se u početku naglo proširio, smanjit će se u volumenu, a to je prepuno pukotina u sudoperu.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki