Zdravi smo kada preuzimamo odgovornost za svoje odluke i postupke

Nova rubrika: “Zdrava obitelj – zdrav čovjek”

Poštovani čitatelji, u “Doktoru” od sada možete čitati članke naše nove rubrike “Zdrava obitelj – zdrav čovjek”, autorice Aide Markovske. Ona je holistički i generativni terapeut i edukator, motivacijski govornik, eudaemonolog (istraživač sreće), osoba s bogatim i značajnim iskustvom u holističkom pristupu ljudskom zdravlju u svim njegovim aspektima.

Od 2012. godine zanima se i bavi genskom terapijom i protokom gena. Osnivačica je Škole opstetričke terapije “Zadrugata na Rhodonauts”. Od 2019. škola obučava terapeute poroda koji su pozvani i motivirani transformirati traume rođenja u kreativne impulse rođenja i tako dati poticaj dobroti i zdravlju u bugarskim porodima. Aida je pionir u primjeni obiteljske terapije kroz bugarske etno- i obredne tradicije, što se pokazalo iznimno uspješnim u poboljšanju obrisa naše obitelji.

Od 2009. godine Aida Markovska je Reiki učiteljica i predavačica više od deset različitih energetskih i ezoterijskih sustava.

Aida Markovska ima široku društvenu aktivnost. Od 2010. u timu je organizatora Festivala zdravog života „Zdravo zdravlje!“ i osnivačica Angel festivala u Plovdivu od 2015. Često je možete sresti na festivalima „Zdravo zdravlje!“ diljem zemlje, gdje drži predavanja i priče na razne teme.

Više o Aidi Markovskoj i njenom radu možete saznati na njenoj web stranici:

Svatko od nas pozvan je biti odgovoran za svoje postupke i odluke. Kada se u određenoj situaciji ta odgovornost odbaci, jedna od sljedećih generacija u obitelji osjeća potrebu za uspostavljanjem ravnoteže. Ovaj član klana doživjet će situacije i događaje bliske onima njegovih predaka, kako bi u novom vremenu imao priliku donijeti druge odluke i vratiti ravnotežu klanu i drugim srodnim klanovima.

Na primjer, ako je netko stekao novac ili imovinu nepropisno, nepošteno i na ovaj ili onaj način oštetio osobu ili čak cijelu obitelj, ljudi sljedeće generacije ne uspijevaju zadržati novac i osjećaju nejasnu krivnju zbog bogatstva, čak i ako dotični predak nije bio svjestan da je svojim djelovanjem nanio štetu drugim ljudima i obiteljima.

Ta krivnja kod potomaka je kao nejasan osjećaj, ali im definitivno ne dopušta da imaju više od minimalnog životnog standarda i osjećaju se slobodnima sa stečenim resursima. Ponekad stvarno dobro zarađuju i imaju izvrsne ponude, a gotovo odmah nakon toga postoji potreba potrošiti taj novac ili ga nekome dati – kao da je neizbježno. Onda se pitaju “Zašto?”, ali malo tko se dosjeti pogledati svojim precima i shvatiti kako su stekli svoja imanja, novac i mogućnosti.

Svaka krađa, otuđenje, otimanje kojim izazivamo emocionalni stres ima slične posljedice.

U partnerstvu također treba postojati ravnoteža i sklad. Važno je poznavati granice i osobni prostor partnera, kao i svoj, kako bi bilo mjesta za našu energiju. Ako granica nema, odnos se guši, partneri se “okamenjuju” i ono što je između njih stvoreno umire ne dosegnuvši svoju dubinu.

Gdje te granice trebaju biti, čovjek uči od ranog djetinjstva i od roditeljske obitelji. Važno je koliko su naši roditelji poštovali naš osobni prostor, jesmo li imali svoju sobu, krevet i kutak. Važno je jesmo li do kasnog djetinjstva morali spavati u spavaćoj sobi svojih roditelja, jesu li nam oni dopuštali da budemo ono što jesmo i podržavali nas na našem putu, dopuštajući nam da griješimo i postižemo vlastite uspjehe. Prepoznavanje naše osobnosti od strane roditelja prva je nesvjesna bitka svake osobe.

Naše doba danas je daleko tolerantnije prema djeci u tom pogledu, ali samo prije jedne generacije osamostaljenje prije odrasle dobi bilo je nemoguće. Svatko tko je bio sposoban za rad bio je zadužen za uzdržavanje obitelji, a to su često bili i vrlo mladi ljudi, gotovo djeca. Ako smo naučeni da smo sami odgovorni za svoje odluke, život nam postavlja kušnje koje svladavamo odlučnošću i hrabrošću jer znamo da nitko osim nas neće imati pravo glasa u našim odlukama. I je li u potpunosti tako? Kada je netko odgovoran? Kad mu se od malih nogu pruži prilika da promijeni svoje odluke, pažljivo birajte i ne bježite od izbora dajući ih nekom drugom.

Ravnoteža pozitivnih i negativnih razmjena u bračnom paru također treba postojati – odnosno znati kada treba stvarati dobro za sve u svojoj obitelji, a kada se truditi ne stvarati probleme i nesreću, misleći na sve s kojima smo povezani. Nismo sami na svijetu, čak i ako smo izolirani na dalekoj Antarktici. Veze predaka su nevidljive, ali potpuno stvarne, poput radio valova na primjer. Ako se jedan od bračnog para previše daje, a drugi uglavnom prima – to stvara nesklad i mijenja poziciju partnera u roditelje i dijete. To se doživljava kao jaka napetost, obično onaj koji je dobio više dopusta, jer je izgubio obraz i težinu, dodijeljena mu je ili prihvatila ulogu djeteta.

Ako se na početku veze u paru kovitla negativna energija, s vremenom taj vrtlog postaje nezaustavljiv i on se raspada. Međutim, postoji i pozitivna razmjena iskrene podrške i privrženosti, a ako se dopusti da ti osjećaji vode, ovo dvoje dobivaju dubinu u svom odnosu i pronalaze mir i ljubav u svakoj interakciji između njih.

U slučaju povrede i uvrede – ne vraćajte se, ne pokazujte, ne podučavajte, jer partnera stavljate u ulogu djeteta. Svaka čast – budite duboko zahvalni i dajte do znanja da cijenite podršku koju ste primili.

Ovakvo obiteljsko shvaćanje donosi nam zdravlje i na fizičkoj razini – krvožilni i izlučujući sustav su uravnoteženi, krvni tlak reguliran i nema opasnosti od moždanih i srčanih udara u obitelji. Liječnici kažu: “Izbjegavajte stres!”. A mi obiteljski terapeuti kažemo: “Stvorite ravnotežu u obitelji i donosite odgovorne odluke bez prebacivanja i preuzimanja odgovornosti s drugoga!”

Aida Markovska, 22.10.2023

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki