Zagreba Lajfhaki

3 artikla ženske mode iz 19. – početka 20. stoljeća koja su bila štetna za zdravlje

Elegantne toalete tog vremena dale su ženskom izgledu tajanstvenost i ženstvenost.

Čak su i žene iz obične klase odjevene u elegantne haljine bez nepotrebnih ukrasa, izrađene od jeftinih tkanina.

Ali korištenje nekih dodataka za garderobu bilo je štetno za zdravlje.

Krinolina i vreva: trikovi za skrivanje grešaka na slici

Škripa mode 19. stoljeća – tzv. krinolina. Ovo je široka suknja u obliku kupole, ispod koje se nosilo još šest ili sedam podsuknji. Tada su počeli nositi krinoline izrađene od čeličnih obruča.

Haljina s bujnom krinolinom i dugim vlakom zahtijevala je odgovarajuće okruženje: osobnu kočiju, prostrane sobe s tepisima na podu.

Doktor Aleksandar Nikolajevič Solovjov, privatni izvanredni profesor porodništva i ženskih bolesti, primijetio je u svom izvješću „O nehigijeni suvremene ženske nošnje” da krinolina ne zadržava toplinu, a pri jakom vjetru ima učinak jedra.

Zatim je krinolina evoluirala u vrevu. Ovo je jastučić određenog oblika koji se stavlja ispod haljine sa stražnje strane, ispod linije struka. To je stvorilo neugodnosti jer ste morali sjediti bočno, savijajući kralježnicu.

Steznik: ljepota zahtijeva prave žrtve

Rekord za medicinske kontraindikacije pripada korzetu.

Prema A. N. Solovjovu, posljedice stezanja tijela steznikom su: opća slabost, vrtoglavica, glavobolja, nadutost, mučnina, povraćanje, pregrijavanje tijela, deformacija prsnog koša, gušenje, nesvjestica, nemogućnost hranjenja dojenčadi, atrofija mišića, patologija i stagnacija krvi u unutarnjim organima, što dovodi do njihovih bolesti, i, konačno, slučajevi prilično iznenadne smrti.

Unatoč tome, predstavnice lijepog spola nisu se namjeravale odreći korzeta, jer je svaku bezobličnu figuru pretvorio u ideal ljepote.

Vrijedno je napomenuti da čak i danas neke predstavnice lijepog spola odlaze u medicinske ustanove s pritužbama na zdravstvene probleme koji su nastali zbog nošenja steznika.

Šešir je ženino ubojito oružje

Kad su u modu ušli šeširi s dugim iglama, počeli su se događati masovni slučajevi ozljeda na javnim mjestima, posebice putnika u tramvajima.

U vezi s brojnim pisanim pritužbama žrtava, moskovski gradonačelnik donio je naredbu kojom se nadopunjuju “Procedure korištenja javnog prijevoza”, prema kojoj je ženama koje nose šešire s dugim i izrazito oštrim iglama zabranjeno putovati u tramvaju.

Fotografija: Pixabay

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version