Zagreba Lajfhaki

7 najotrovnijih biljaka na svijetu

Godine 2014. vrtlar koji je radio u seoskoj kući u Velikoj Britaniji umro je pod misterioznim okolnostima zbog otkazivanja više organa.

Uzroci njegove smrti nisu jasno objašnjeni, ali tijekom istrage bilo je sugestija da je čovjeka možda ubila popularna cvjetnica iz obitelji ranunculusa.

O kakvoj misterioznoj biljci govorimo?

1. Hrvač (wolfsbane)

Biljka koja je vjerojatno ubila vrtlara bila je Aconitum firmum, koja prirodno raste u Europi i Aziji. Ima prekrasne tamnoplave ili tamnoljubičaste cvjetove, ali ova prekrasna biljka je smrtonosna.

Sadrži jak neurotoksin koji može izazvati paralizu cijelog živčanog sustava i dovesti do zatajenja više organa ili srčanog zastoja. Korijenje je najotrovnije, ali ni dodir s lišćem nije najugodniji.

Fotografija: Pixabay

Ovaj toksin može ući u tijelo kroz kožu i ozljede. Rani znakovi trovanja uključuju trnce i obamrlost na mjestu kontakta ili teški proljev i povraćanje.

Prva pomoć kod trovanja akonitom je ispiranje želuca, uzimanje aktivnog ugljena, kod konvulzija davanje antikonvulziva i, naravno, savjetovanje s liječnikom.

Vučja trava se nekada nazivala vučja trava ili vučja baka jer se njome trovale grabežljive životinje. Trava akonit bila je umotana u sirovo meso i bačena u šumu ili blizu pašnjaka.

Također su ga koristili za brisanje vrhova strijela za lov na te životinje. Neki izvori kažu da bi sok akonita mogao ubiti čak i kitove teške trideset tona.

2. Hogweed Sosnovsky

Visoka je od 1 do 4 m, ima dugu ravnu stabljiku, velike peraste listove i karakteristične bijele cvjetove skupljene u veliki cvjetić koji podsjeća na cvjetove kopra. Sosnovski hogweed jedna je od najopasnijih biljaka u našoj zemlji.

Dodirivanje može izazvati ozbiljne opekline drugog i trećeg stupnja. Vlakna na stabljici i lišću ove biljke izlučuju eterično ulje koje između ostalog sadrži kumarinske spojeve (furanokumarine).

Ovi spojevi imaju zaštitnu funkciju – štite biljku od insekata i patogena. Nažalost, furanokumarini također predstavljaju opasnost za ljude.

Sok ovih biljaka prodire u kožu, uzrokujući teške opekline. Te se opekline pojavljuju nekoliko sati nakon kontakta s biljkom. Posebno je opasno dirati svinjsku travu kada su ultraljubičaste zrake posebno intenzivne.

Sunčano vrijeme i visoka vlažnost mogu pojačati lokalne reakcije (dermatitis, mjehurići na koži koji dugo zacjeljuju). Simptomi se mogu pogoršati tijekom dana, uzrokujući crvenilo i bolne mjehuriće. Crvenilo, tamne mrlje i ožiljci mogu trajati nekoliko godina.

U ekstremnim slučajevima može doći do nekroze kože. Nažalost, ovu biljku nije lako kontrolirati. Uklanjanje svinjske trave vrlo je skupo i dugotrajno. Ali kontakt s hogweedom može imati puno ozbiljnije posljedice. Prema istraživanjima, izloženost ovoj biljci može biti mutagena i kancerogena.

Što učiniti ako imate sok od homweeda na sebi? Odmah operite kožu sapunom i vodom kako biste uklonili sok. Sljedeći korak je zaštititi opečenu kožu od sunčeve svjetlosti najmanje dva dana.

Ako već imate alergijsku reakciju, možete koristiti antihistaminike. Ako se simptomi pogoršaju, odmah se obratite liječniku, po mogućnosti dermatologu, koji može propisati najbolje liječenje.

3. Manchineel tree – drvo smrti

Nije ni čudo što na deblu ovog drveta možete vidjeti crveni križ upozorenja. Ovo je jedna od najopasnijih biljaka na planeti.

Stablo manchineel raste u sjevernoj Južnoj Americi, južnoj Floridi (SAD) i na Karibima.

Na španjolskom se zove “arbol de la muerte”, što doslovno znači “stablo smrti”. Ovo stablo proizvodi mlijeko koje u dodiru s kožom izaziva opekline, a može izazvati i sljepilo ako dođe u oči. Iako je učinak neugodan, kontakt s ovim tropskim drvetom neće ubiti.

Prava opasnost dolazi od malih plodova u obliku jabuke. Hippomane mancinella. Mala jabuka smrti – kako je zovu Španjolci – može ubiti nekoliko ljudi. Južnoamerikanci koriste ovaj sok za otrovanje strijela, kojima kasnije love životinje.

4. Ricinus

Ova biljka se može naći u mnogim ruskim vrtovima. Ricinus je ukrasni grm čiji listovi podsjećaju na šape. Također ima originalne crvene cvjetove. Od sjemenki ove biljke proizvodi se ricinusovo ulje.

Ulje je zdravo, dodaje se hrani i koristi u ljekovite svrhe, ali sama biljka sadrži ricin, otrovnu bjelančevinu. Ako se konzumira, obično nastupa smrt. Za preživjele, šteta po zdravlje je nepopravljiva. To se objašnjava sposobnošću ricina da uništi proteine ​​u ljudskom tkivu i utječe na pluća kada se udiše prah ricinusovog zrna.

Nakon što otrovna biljka uđe u gastrointestinalni trakt, uzrokuje groznicu, povraćanje, halucinacije i dehidraciju. Smrtonosna doza ricina je 0,5 mg.

5. Molitveno zrno (Abrus precatorius)

Raste u Južnoj Americi i Indiji. Ova biljka daje jarko crvene bobice s crnom mrljom. Koriste se za izradu narukvica, ogrlica i ukrašavanje instrumenata. Prije su se od njih izrađivale krunice koje su služile za brojanje pročitanih molitvi.

Ovo je vrlo agresivna biljka. Može narasti do 6 metara visine i viti se oko drveća. Gotovo je nemoguće riješiti ga se: čak ni tvrdo plijevljenje ne pomaže. Abrin koji se nalazi u njegovim sjemenkama djeluje slično kao ricin iz sjemenki ricinusa, samo što je ovaj abrin oko 75 puta jači.

Možete se otrovati gutanjem voća ili udisanjem prašine od izrade nakita. Znakovi trovanja su isti kao i kod normalnih želučanih tegoba, ali mogu završiti tragično.

6. Oleander

Smrtonosna doza za ljude je čak i jedan list oleandra. Biljka je puna otrova. Svi njegovi dijelovi su otrovni, od korijena do nektara. Kažu da je čak i dim iz zapaljenog oleandra također opasan po zdravlje.

To je zbog sadržaja oleandrina, cornerina i drugih srčanih glikozida u biljci. U tom smislu, ne preporučuje se postavljanje ove biljke u vrtiće, kuće u kojima žive djeca i životinje.

Ranije se oleander koristio u medicini kao kardiotonik za poremećaje kardiovaskularnog sustava. Sada su pripravci od oleandra zabranjeni u Rusiji.

7. Cerberus

Podrijetlom iz tropskog Indijskog i Tihog oceana, Cerberus je dobio ime po monstruoznom psu iz mitova i legendi zbog svoje toksičnosti. Nazivaju ga i “stablom samoubojica”, jer ga često biraju ljudi koji odluče počiniti samoubojstvo kako bi okončali svoj život.

Biljka sadrži vrlo otrovne sokove. Sjemenski endosperm je najotrovniji. Čak se i drvo s ovog stabla ne smije zapaliti – to je prepuno teškog trovanja. Svi elementi biljke sadrže cerberin, otrovni glikozid koji blokira provođenje električnih impulsa u tijelu, što uzrokuje srčani zastoj.

Ovu biljku možete prepoznati po velikim bijelim cvjetovima i lišću močvarne boje. Visina mu je od 8 do 10 metara. A njegovi plodovi nalikuju mangu (samo nejestivi).

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version