Zagreba Lajfhaki

Australija: 10 zanimljivih činjenica koje ljudi ne znaju

Australija je jedan od prirodno najrazličitijih kontinenata. Tipični za faunu Australije su tobolčari, koji uključuju koalu, klokana, tasmanijskog vraga i mnoge druge.

Njihovi se mladunci rađaju neobično mali, a dalje se razvijaju u vrećici u majčinu želucu. Platipus i trnokljun mogu se naći isključivo ovdje i na nekoliko susjednih otoka. Bogat je i ptičji svijet.

Među najvećima su emui, a ovdje ima i mnogo papiga. Tropske šume sadrže zimzeleno drveće, fikuse i palme, dok su stabla akacije i eukaliptusa također tipična za ovo područje. Želite li saznati više o fascinantnoj australskoj prirodi, svakako pročitajte tekst u nastavku koji donosi zanimljive činjenice o Australiji.

1. Platypus je sisavac koji posjeduje otrov koji proizvode žlijezde koje se nalaze na njegovim nogama. Ovaj otrov ne može ubiti čovjeka, ali izaziva vrlo jaku bol koja ne jenjava ni nakon uzimanja morfija. Ponekad bol ne nestane u potpunosti ni nekoliko mjeseci. Prema znanstvenicima, razlog za ovaj fenomen je to što otrov djeluje izravno na receptore boli u mozgu.

2. Dingoi su doneseni iz Azije jednim od sedimentnih valova do kojih su došli preci Aboridžina. To je bilo prije otprilike 3500 godina. Kada su dingoi stigli u Australiju, nisu bili potpuno pripitomljeni i nalikovali su azijskim divljim vukovima. Dingoi se prvenstveno hrane glodavcima, rakovima, trnjem, kukcima i voćem, dok je poznato da jedu ribu s otoka Fraser. Dingoi se razlikuju od domaćih pasa na nekoliko načina, primjerice ne mogu lajati.

Fotografija: Pixabay

3. Australija ima aktivne vulkane. Od kolonizacije ovdje nije bilo niti jedne vulkanske erupcije. U južnom dijelu kontinenta postoji nekoliko vulkana koji su, međutim, uspavani i vjerojatno su eruptirali prije nekoliko tisuća godina.

4. U Australiji postoje strašni molosi, odnosno gušteri jezivog izgleda. Žive u pustinjama Zapadne Australije i bezopasni su za sve osim za mrave koji im se hrane.

5. U blizini australskog grada Darwina uhvaćena je žaba krastača promjera 40 centimetara i težine više od kilograma. Pronašao ju je FrogWatch, organizacija koja je pratila ekološki opasne otrovne žabe krastače.

6. Australija je jedini kontinent na kojem se mogu naći sisavci koji polažu jaja. Nemaju bradavice, potomci ližu mlijeko s kože na majčinu trbuhu.

7. Veliki koraljni greben nezaobilazna je atrakcija za sve ljubitelje ronjenja. Proteže se više od 2 tisuće kilometara, a širina mu je na nekim mjestima 150 kilometara. Dom je 1500 vrsta riba, 500 vrsta morskih algi, 400 vrsta koralja i 5000 vrsta školjkaša. Unatoč činjenici da je vidljiv iz svemira, tek pobližim promatranjem može se otkriti sva njegova raznolikost i jedinstvenost.

8. Jezero Eyre je spoj dvaju jezera – Južnog i Sjevernog, koje povezuje kanal Goyder. Eyre je većinu vremena močvarna dolina, a samo se nekoliko puta u jednom stoljeću potpuno napuni vodom. Smatra se da je razlog za ovaj fenomen slaba prevalencija oborina u područjima Južne Australije.

9. U Australiji postoji više od 55 vrsta klokana i valabija, čija se težina kreće od jednog i pol kilograma do 90 kilograma. Rekordni skok koji je napravio klokan je 9 metara.

10. Australija je dom dvjema vrstama krokodila: australskom krokodilu i krokodilu Rosary, inače poznatom kao slanovodni krokodil, koji je najveći krokodil i najveći gmaz na svijetu.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version