Zagreba Lajfhaki

Axolotl: koje zanimljive činjenice vrijedi znati o najčudesnijem stvorenju na planetu

Na našem planetu postoje razna stvorenja koja zadivljuju svojim neobičnim izgledom i načinom života.

Na primjer, mnogi ljudi nisu ni svjesni postojanja aksolotla.

Zooinženjerka Anastasia Kalinina, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, govori o zanimljivim činjenicama koje biste trebali znati o neobičnom stvorenju.

Aksolotl je jedno od najčudesnijih stvorenja na Zemlji. Mještani ga zovu “riba koja hoda” i “vodeni pas”. Inspirirao je karikaturiste da stvore slike Luntika, Pokemona i zmaja Bezubog iz crtića Kako izdresirati zmaja.

Aksolotl je također postao lik jedne od najpoznatijih računalnih igrica. U Japanu je jedan od najpopularnijih kućnih ljubimaca.

Fotografija: Pixabay

Što je ovo nevjerojatno stvorenje?

1. Ovo nije neovisna vrsta životinja, već ličinka meksičkog ambystoma. Ambystoma je sama po sebi srodnica tritona i daždevnjaka i spada u repate vodozemce.

2. Aksolotl je sposoban razmnožavati se u fazi ličinke i tako živjeti cijeli život. Taj se fenomen naziva “neotenija” – vječna mladost.

3. Aksolotl ima prilično osjetljivu kožu i s njim morate postupati vrlo pažljivo. Ruke su prethodno navlažene u hladnoj vodi kako ne bi opekli kućnog ljubimca. Bolje je koristiti veliku mrežu.

4. Životni vijek aksolotla uz pravilno održavanje je više od 10 godina.

5. U Meksiku aksolotli žive u bazenu jezera Chilco i Xochimilco. Nažalost, u prirodi su aksolotli na rubu izumiranja zbog antropogenog utjecaja.

6. Aksolotl ne diše samo svojim razgranatim škrgama, već i plućima.

7. Aksolotl ima nevjerojatnu sposobnost regeneracije. Može mu ponovno narasti izgubljeni ud, rep, škrge, dio kralježnice pa čak i dio mozga.

8. Ovaj vodozemac je grabežljivac sposoban napasti čak i manje jedinke svoje vrste, odnosno sklon kanibalizmu.

9. Aksolotl može narasti do 30 centimetara. Težina može doseći i do 300 grama.

10. Ove divne životinje imaju nekoliko boja: divlja boja je smeđe-siva, umjetno uzgojene su crne, pjegavi mozaik.

Također se nalaze albini i leucisti.

11. U davna vremena, aksolotl je bio inkarnacija jednog od božanstava (Chapotle) ​​među lokalnim stanovništvom.

12. U isto vrijeme, bili su pojedeni, unatoč svom “božanskom” statusu.

13. Aksolotl najčešće ostaje na dnu, ali se tijekom nagle promjene vremena diže na vrh, kao svojevrsni “prognozer vremena”.

14. Transformacija aksolotla u ambistomu nije laka. Da biste to učinili, potrebno je postupno snižavati razinu vode i uključiti hormon tiroksin u prehranu životinje. Bolje je to učiniti pod nadzorom stručnjaka.

Sadržaj Axolotla

Za držanje ove životinje potrebna je hladna voda (ne više od 24 stupnja, inače kućni ljubimac može dobiti gljivičnu bolest) – uostalom, u svojoj domovini aksolotl živi u planinskim rijekama.

Jedna jedinka treba najmanje 60 litara vode. Dobra filtracija vode također je važna. Očistite akvarij i djelomično promijenite vodu jednom tjedno.

Preporuča se da zemlja bude velika i dobro zaobljena kako se životinja ne bi ozlijedila. Skloništa i akvarijske biljke također je potrebno odabrati bez oštrih rubova i kutova.

Aksolotl se hrani smrznutim krvavicama, tubifexom i račićima. Za odraslu osobu dovoljno je jesti jednom tjedno. Dobro su uvježbani da uzimaju hranu iz pincete. Nepojedeni ostaci moraju se ukloniti.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version