Zagreba Lajfhaki

Čak ga se ni tajfun ne boji: zašto Šangajski toranj nazivaju najstabilnijim neboderom na svijetu

Visina Šangajskog tornja nije manja od 632 metra.

Unatoč tako impresivnim dimenzijama, neboder se smatra najstabilnijim od svih građevina ove vrste koje postoje u svijetu – navodno nikakve vremenske pojave ne mogu utjecati na njegovu ravnotežu.

To nije sasvim točno – vibracije, naravno, postoje, ali se ne osjećaju. Pokušajmo zajedno shvatiti zašto takve grandiozne strukture ne padaju.

Odgovor se krije u ultramodernom sustavu prigušenja koji je korišten tijekom izgradnje zgrade.

Prigušivač smanjuje amplitudu vibracija izazvanih vjetrom, a također smanjuje brzinu gornjeg dijela tornja koju dobiva tijekom vibracija.

Fotografija: © Belnovosti

Jednostavno rečeno, standardna zaklopka izgleda kao skup njihala (fleksibilno povezanih čeličnih ploča) koji, ako zgrada skrene, “gura” je u drugom smjeru.

Naravno, konvencionalni prigušivač nije bio dovoljan za šangajski toranj, pa su inženjeri morali pribjeći originalnijoj tehnologiji.

Najteži uteg postavljen je na gornje katove, koji je spojen na snažan elektromagnet, čime je stvoren prvi indukcijski prigušivač.

Njegovo središte je bakrena ploča površine 100 četvornih metara. Sadrži 125 snažnih magneta. Cijela konstrukcija je smještena ispod viseće klasične zaklopke.

Kako se zgrada pomiče, čelični uteg od 1000 tona pomiče se preko magneta, uzrokujući struju koja teče kroz ploču. Kao rezultat, stvara se magnetsko polje koje daje prigušni učinak.

Arhitekti koji su radili na stvaranju Šangajskog tornja tvrde da u 99,9% slučajeva ljudi ne osjećaju nikakve vibracije čak ni ljeti, kada tajfuni često pogađaju regiju.

Prethodno smo pričali o rekordu plivanja u hladnoj vodi.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version