Zagreba Lajfhaki

Najčudesnije knjižnice na svijetu i gdje ih pronaći

Knjižnice su bastioni znanosti i kulture koji poboljšavaju naš svijet.

Dok je svaka javna knjižnica nevjerojatno vrijedna imovina za ljude oko nje, neke su iznad ostalih.

Javna knjižnica New Yorka

Čuvana s dva mramorna lava koji gledaju na Petu aveniju, kultna njujorška javna knjižnica jedna je od najljepših zgrada lijepe umjetnosti u Americi.

Sama knjižnica i njezini ogranci imaju oko 55 milijuna knjiga koje se mogu posuditi. NYPL je dom bezbrojnim vrijednim rukopisima na engleskom jeziku, originalnom primjerku Deklaracije o neovisnosti i Gutenbergovoj Bibliji. Kultna Rose Main Reading Room nedavno je renovirana i ostaje izvorni (i najluksuzniji) coworking prostor u New Yorku.

Fotografija: Pixabay

Aleksandrijska knjižnica

Velika knjižnica u Aleksandriji, u Egiptu, bila je jedno od najvećih središta znanja antičkog svijeta. Kao utočište slavnih učenjaka antike, Velika knjižnica čuva više od 700 000 svitaka.

Nažalost, nakon što je Julije Cezar slučajno spalio dio zgrade oko 50. godine nove ere, institucija je počela postupno propadati zbog nedostatka sredstava i resursa.

U znak sjećanja na ovu građevinu, 2002. godine na obali Sredozemnog mora u egipatskom gradu Aleksandriji sagrađena je nova knjižnica. Danas se u najsuvremenijoj zgradi od 11 katova vrijednoj 220 milijuna dolara nalazi 8 milijuna knjiga.

Knjižnica Sainte-Genevieve

Preko puta trga od Panteona nalazi se još jedna prekrasna knjižnica, koja izlazi iz prošlosti u budućnost. Zgrada je počela prikupljati svoje bogatstvo u 6. stoljeću po nalogu Klodviga I., kralja Franaka.

Zbirka je preživjela Francusku revoluciju, izbjegavši ​​uništenje i postavši svjetovna institucija. Sadrži otprilike 2 milijuna dokumenata i služi kao gradska i sveučilišna knjižnica Sveučilišta u Parizu.

Metropolitan Toronto Reference Library

Pod utjecajem Visećeg vrta u Babilonu, Referentna knjižnica u Torontu dizajnirana je tako da ima zakrivljeni atrij s malim vrtovima duž rubova svakog kata ispod masivnih, složenih krovnih prozora. Jedinstvena zgrada od 5 katova služi javnosti tek od kasnih 70-ih, ali je nevjerojatno popularna. Više od 70% stanovnika Toronta ima iskaznicu za knjižnicu koju redovito koristi.

Impresivna je bogata građa, no pravi su dragulj knjižnice bogata i raznolika javna kulturna i književna događanja koja nudi.

Referentna knjižnica često ugošćuje besplatne događaje i čitanja, uključujući čitanja poznatih autora – nedavno čitanje Roxane Gay rasprodano je u samo 88 sekundi.

Državna knjižnica Novog Južnog Walesa

Državna knjižnica Novog Južnog Walesa sadrži mnoštvo informacija o australskoj povijesti, kulturi i književnosti. Izgrađena 1826., izvorno se zvala Mitchell Library.

U zgradi se nalazi ne samo knjižnica, već i galerija i muzej. Glavne zbirke uključuju crteže ranih istraživača, dnevnike iz Prvog svjetskog rata i zbirke suvremenih fotografija.

Exit mobile version