Zagreba Lajfhaki

Neočekivane činjenice o marmeladi koje će vas natjerati na razmišljanje

Toliko ljudi koji vole slatkiše!

Međutim, ne razmišljaju svi o zanimljivostima o svojoj omiljenoj hrani.

1. Domovina marmelade je Bliski istok i istočni Mediteran. Obilna berba voća i trgovina u ovim krajevima postali su glavni razlozi pronalaženja metoda za očuvanje voća.

Jedna od tih metoda bilo je kuhanje voća ili soka od njih.

Masa kuhanog proizvoda bila je desetke puta manja od izvornog volumena, što je omogućilo ne samo dugotrajno čuvanje proizvoda, već i transport na velike udaljenosti.

2. Riječ marmelada u doslovnom prijevodu znači jelo boje jabuke. I ne čudi, jer se marmelada pravila od jabuka i dunja.

Zašto se samo ovo voće koristilo za izradu marmelade? Zato što su tadašnji kuhari primijetili da samo jabuke, dunje i marelice mogu u skrućivanju stvoriti čvrstu žele masu.

Kod kuhanja drugog voća ovaj rezultat nije postignut i dobiven je pekmez.

Za moderne kuhare ovo svojstvo nije misterij, jer je sada poznato da je pektin želirni element u jabukama, dunjama i marelicama.

Ali nema ga u drugom voću i bobicama.

3. U 19. stoljeću izumljen je umjetni pektin, te se broj vrsta marmelada povećao, no po okusu je prirodna marmelada i dalje ostala neponovljiva.

4. Vrlo zanimljiv podatak o marmeladi je da se u mnogim zemljama svijeta, u metalurškim tvornicama, kemijskim tvornicama i na radnim mjestima s visokim stupnjem zračenja, marmelada besplatno dijeli radnicima kao najučinkovitije sredstvo za čišćenje tijelo.

5. Upravo pektin, koji marmeladu čini marmeladom, ima sposobnost poput spužve upijati sve štetne tvari iz organizma i pritom djelovati kao snažan dezinficijens.

Šteta je što se u našim trgovinama u pravilu prodaju samo jeftine verzije marmelade koje su napravljene od umjetnih sastojaka. Ali ovaj problem možete riješiti tako da marmeladu pripremite sami kod kuće.

Da biste to učinili, uzmite marelice ili jabuke, operite, ogulite, narežite na komade i kuhajte u loncu s malom količinom vode dok potpuno ne prokuhaju.

Od dobivene mase u blenderu napravite pire. U pire dodajte šećer u omjeru 1:1. Kuhajte na laganoj vatri nekoliko puta zaredom 15-20 minuta (do vrenja), miješajući drvenom kuhačom.

Dobiveni žele se razlije u kalupe i suši nekoliko dana na suhom, dobro prozračenom mjestu dok marmelada ne postane tvrda i može se rezati nožem.

Marmelada je spremna.

Fotografija: Pixabay

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version