Zagreba Lajfhaki

Zanimljivosti o kruhu koje će vas iznenaditi

Svi ljudi vole svježi mirisni kruh.

Međutim, nisu svi razmišljali ni na minutu o povijesti ovog proizvoda i njegovim nevjerojatnim svojstvima.

1. Poduzetni Nijemac po imenu Otto Frederick Roudder izumio je prvu mašinu za rezanje kruha u Davenportu, Iowa.

Svoj izum osmislio je još 1912. godine, no tek je 16 godina kasnije usavršio stroj i bio spreman predstaviti ga javnosti, točnije pekari.

2. Počevši od 1921., lokalna tvrtka u Indianapolisu nazvala je ovaj izum Wonder Bread.

Nakon što je Continental Baking Company kupila Wonder Bread 1925. godine i počela prodavati narezani kruh nekoliko godina kasnije, postao je revolucionarni novi proizvod omiljen u cijeloj zemlji.

Kućanicama se svidjela ideja da je kruh prethodno narezan i meke teksture koja je pahuljasta i svježa.

3. Navodno se kruh morao pakirati u komade, pa je bio privremeno zabranjen tijekom Drugog svjetskog rata kako bi se uštedio papir.

Ali kad su djeca išla u školu, svaki dan su sa sobom nosila sendviče Wonder Bread, i to je bilo doslovno čudo 1950-ih.

4. Na užas ljubitelja bijelog kruha, WB je nestao 2012. godine. Čini se da je Hostess Brands (distributer Twinkiesa i cupcakesa) podnio zahtjev za stečaj.

No druga tvrtka, Flowers Foods, priskočila je u pomoć samo godinu dana kasnije, ponovno napunivši police supermarketa omiljenim bijelim kruhom. (Uh…godina bez Čudesnog kruha mora da je bila stresna.)

5. Dakle, što je bolje od narezanog kruha? Zatvorite oči i zamislite nevjerojatan miris pečenog kikirikija.

Već posvuda omiljen, skromni kikiriki postao je popularan. Danas maslac od kikirikija dominira sendvičima od bijelog kruha i dobro se slaže sa želeom od grožđa.

6. Iako je George Washington Carver poznat po svom otkriću kikirikija i njegovoj brojnoj upotrebi, John Harvey Kellogg, tvorac žitarica, zapravo je izumio maslac od kikirikija 1895. godine.

Zajedno s bratom patentirali su način obrade.

7. U početku se kikiriki isparavao, ali prženjem se dobio mnogo ugodniji okus. Ukusan maslac od orašastih plodova osigurava dobre bjelančevine za djecu i starije osobe koji ne mogu žvakati meso.

Fotografija: Pixabay

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version