Zagreba Lajfhaki

Crossfit: Mitovi i istine | zarpanews.gr

Iako crossfit ima fanatične obožavatelje diljem svijeta, au posljednjem desetljeću iu Grčkoj, s vremena na vrijeme čuju se glasovi sumnje, a nekoliko profesionalaca sprječava sportaše da se bave ovim specifičnim sportom.

Za one koji ne znaju, radi se o kružnom, visokointenzivnom, funkcionalnom programu vježbanja koji uključuje vježbe iz olimpijskih sportova kao što su dizanje utega, atletska staza, veslanje, karike i drugo.

Kao što fizioterapeut Ioannis Mysiris navodi na Fm Agency iu emisiji Tanie H. Mandouvalou, “nema kontraindikacija iz literature. Svatko to može, samo trening mora biti individualiziran.”

Ozljede su češće u nogometu, košarci, odbojci

Kako navodi fizioterapeut, epidemiološke studije ne pokazuju da su crossfit ozljede češće nego u drugim kontaktnim sportovima. “Prema posljednjim podacima ozljede su u prosjeku 3,1 na 1000 sati treninga, dok je u dizanju utega 3,3. U nogometu, odbojci i košarci, jer su to više kontaktni sportovi, promjene smjera i kod naglih startova i zaustavljanja, ozljeda je više nego u crossfitu.”

Pogrešna tehnika odgovorna je za većinu ozljeda

Ali koje su najčešće ozljede i zašto nastaju? “Prema studijama iz 2017. godine, najčešće ozljede su rame u 25%, lumbalna kralježnica, tj. struk u 15% i koljeno u 8%.” Glavni razlog nastanka ozljeda je nepravilna tehnička izvedba vježbe. Također, sportaš se žuri mijenjati faze, pokušati nešto teže, pa ga pretjerana revnost dovodi do toga da pokvari svoju tehniku ​​i izazove neku nelagodu, kaže g. Mysiris. “Budući da se radi o cikličkom programu visokog intenziteta, pokazalo se da kad god se pojavi veći zamor mišića, sportaši su skloniji ozljedama. Naravno, postoji i mogućnost ponavljanja prethodne ozljede, ako nije došlo do potpunog oporavka. Istraživanja su pokazala da trener igra jako veliku ulogu. Što je bliže sportašu i ispravlja ga tijekom vježbe, ozljeda je puno manje.”

Što sportaši mogu učiniti kako bi se zaštitili od ozljeda?

“Sportaš prije svega mora obratiti pozornost na prethodnu ozljedu i potpuno je rehabilitirati. Da je pravilno obučen u svojoj tehnici i obrascima kretanja, bez opterećenja, (što je stvar dizajna treninga) kao i da je prošao test procjene tijela, da zna koje su točke najosjetljivije. Također je važno posvetiti posebnu pažnju oporavku nakon treninga, kao i izboru pravog trenera.”

Što se tiče učestalosti, gospodin Mysiris ističe da mu je svakako potreban odmor dva puta tjedno. Odnosno, sportaš može postupno raditi do pet treninga tjedno. Također navodi da je to kratka i učinkovita metoda mršavljenja.

Exit mobile version