Gastroenteritis: Kako ga prevladati i kako se zaštititi

Zimski gastroenteritis obično je blaga virusna infekcija sa simptomima proljevaste stolice, mijalgije, bolova u trbuhu, vrućice, mučnine ili povraćanja. Simptomi se javljaju akutno sa svim mogućim kombinacijama. Uzrokuju ih virusi pa mogu postojati i respiratorni simptomi, imaju kratku inkubaciju i karakteristika im je da nisu popraćeni krvavom stolicom. Drugi uključeni virusi su norovirusi, rotavirusi, crijevni adenovirusi i astrovirusi.

Prijenos je lak sve dok zdrava osoba dođe u kontakt s bolesnom osobom ili površinom zaraženom virusom te prinese ruku ustima ili konzumira hranu zaraženu virusom.

Norovirusi su, od uvođenja cjepiva protiv rotavirusa, virusi koji su najčešće odgovorni za zimski virusni gastroenteritis, a hrana koja je kontaminirana je zeleno povrće, svježe voće i školjke. Hranu kontaminiraju osobe koje rukuju hranom ili kontaminirane površine, pa čak i kontaminirana voda. Iznimno su otporni na okoliš. Podnose temperaturu hladnjaka, zagrijavanje do 60 stupnjeva i dezinfekciju alkoholom ili izbjeljivačem. Izbijanja ovih virusa bilježe se u restoranima, bolnicama, kruzerima, vojarnama. Bolest traje do tri dana. Osim prehrane i hidracije, ove infekcije, koje su blage, ne trebaju nikakvu drugu njegu.

Ranjive skupine stanovništva, kao što su ekstremne dobi (dojenčad-starije osobe), imunokompromitirani, pacijenti s popratnim bolestima, npr. srčani bolesnici mogu biti pogođeni i doživjeti znakove dehidracije (hipotenzija-vrtoglavica) i promijenjenu razinu svijesti. U tim slučajevima treba se obratiti nekoj zdravstvenoj njezi, jer ti pacijenti mogu trebati hospitalizaciju.

Gastroenteritis, međutim, također može biti uzrokovan bakterijama. U tim slučajevima možemo imati blagi gastroenteritis, koji će se manifestirati karakteristikama bezazlene infekcije, ili se može pojaviti neki ozbiljniji sindrom. U ovim posljednjim slučajevima pacijenti mogu prijaviti mukopurulentni iscjedak, vrlo visoku temperaturu, simptome koji traju više od sedam dana, vrlo jaku bol u trbuhu, pa se preporučuje kontrola radi liječenja i ciljano antimikrobno liječenje. Ovdje su najčešći uzročnici bakterije Cambylobacter jejuni, Shigella i Salmonella.

Brojni su infektivni dijarealni sindromi koji se u početku mogu zamijeniti s gastroenteritisom.

Proljev koji traje više od sedam dana kod bolesnika koji je nedavno putovao može ukazivati ​​na infekciju protozoama (kao što je Gardia ili Cryptosporidium). Proljev kod putnika može uzrokovati i koliformna bakterija (E.coli). Nedavna hospitalizacija ili uporaba antibiotika može ukazivati ​​na infekciju bakterijom Clostridium difficile, koja se sada sve češće javlja čak i kod pacijenata koji nisu hospitalizirani zbog raširene uporabe antibiotika u zajednici kao i kod životinja koje se hrane hranom.

Nevirusni ili bakterijski uzroci proljeva, poput idiopatske upalne bolesti crijeva, iritabilnog crijeva, pa čak i zloćudnih bolesti, ponekad se u početku pogrešno smatraju gastroenteritisom, ali kroničnost i određene karakteristike ovih sindroma brzo vode kliničare do točne dijagnoze.

Prevencija i profilaksa svih vrsta gastroenteritisa, virusnih ili mikrobnih, temeljita je higijena ruku i primjena kontaktnih mjera, npr. rukavica u kontaktu s pacijentima.

Zaključno, uvijek biste trebali prati ruke sapunom i vodom

  1. Nakon korištenja toaleta ili mijenjanja pelena djetetu
  2. Prije rukovanja hranom ili pripreme obroka
  3. Prije jela
  4. Prije nego uzme sebi ili da pacijentu bilo koji lijek.

ygeiamou.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki