Gastroenteritis: Pravilna prehrana za brži oporavak

Ako imate gastroenteritis, važno je znati kakvu prehranu jesti kako ne bi samo pogoršali simptome, već i kako bi simptomi brže nestali. Hrana pomaže u brzom zacjeljivanju crijeva i omogućuje tijelu da povrati snagu. Suprotno tome, ako ne jedete ništa, samo ćete produžiti svoju patnju.

U svakom slučaju, ako imate gastroenteritis, počnite jesti male količine hrane. Zatim postupno povećavajte količine kako se stanje poboljšava. I ne zaboravite ostati adekvatno hidrirani.

Tijekom prva 24 sata morate postupno hidratizirati svoje tijelo malim unosom bistre tekućine (voda, čaj, juha). Pokušajte ne jesti ništa prvi dan i počnite s vrlo laganom hranom (juha, rezanci itd.) od 2. dana nadalje, uvijek u malim dozama (1-2 žlice svakih 15 minuta) da vidite kako će vaše tijelo reagirati.

Pročitajte također: Što trebate znati o virusnom gastroenteritisu Pročitajte također: Što trebate znati o bakterijskom gastroenteritisu

Nakon 2 ili 3 dana i sve dok se odmarate i vodite računa o dobroj hidrataciji te se polako i postupno vratite prehrani, simptomi (proljev, povraćanje, vrućica, mialgija) će se povući, jer je gastroenteritis obično bakterijski, a ne virusni.

Hrana koju SMIJETE jesti ako imate gastroenteritis:

Tjestenina

Riža

Nemasno meso

Kuhana riba niske masnoće

jaja

Malo voća i povrća (banane, naribane jabuke, dobro kuhana mrkva)

Žitarice bez šećera

Tostirani kruh

Jogurt

Niskomasni sir

Namirnice koje NE SMIJETE jesti ako imate gastroenteritis:

Voćni sokovi koji sadrže puno šećera

Sportska pića

Bezalkoholna pića i sva gazirana pića

Pića s kofeinom

Juhe i konzervirane ili pakirane (gotove) juhe

Pržena ili masna hrana (kobasice, čips, pomfrit, slatkiši)

Sladoledi, granite i želei

Orašasti plodovi, konzervirano voće sa sirupom

Žitarice sa šećerom

Karamela i čokolada

Vrlo začinjena hrana

općenito

Izbjegavajte uzimanje lijekova protiv proljeva osim ako to nije prijeko potrebno. Sve što ode u želudac, posebno u prva 2 dana, stvarat će vam nelagodu. Također, ako imate trajnu temperaturu, posjetite liječnika da provjeri radi li se o virusnom gastroenteritisu. U tom slučaju i samo ako vaš liječnik smatra da je potrebno, on vam može propisati antibiotsku terapiju, koje se morate strogo pridržavati. Ali uvijek je dobro izbjegavati uzimanje antibiotika bez ozbiljnog razloga.

Izvor: iatropedia.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki