Zagreba Lajfhaki

Ishemijski moždani udar: Revolucionarna tehnika koja spašava

Mehanička trombektomija je moderni način liječenja ishemijskog moždanog udara s okluzijom velikih žila.

Ishemijski moždani udar, treći vodeći uzrok smrti i vodeći uzrok neurološke invalidnosti, više nije fatalni događaj. To se rješava, sve dok se ne gubi vrijeme. Ključ je hitan transfer pacijenata u specijalizirane centre opremljene za intravenoznu trombolizu i mehaničku trombektomiju. Objašnjava nam gospodin Georgios Maggoufis, direktor interventne neuroradiologije u bolnici Metropolitan u Ateni.

Što je točno mehanička trombektomija?

U akutnom moždanom udaru s okluzijom velike žile, imamo ugrušak koji je začepio veliku žilu u mozgu. Neotvaranje krvne žile u kratkom vremenu podrazumijeva veliku smrtnost i funkcionalnu nesposobnost, odnosno nemogućnost govora ili micanja jedne strane.

Kod mehaničke trombektomije, femoralna arterija se punktira u nozi, kao kod koronarografije. Posebnim kateterima dolazimo do žile koja je začepljena ugruškom i postavljamo poseban stent (stent retriever) koji se otvara unutar ugruška. Kontinuiranim usisavanjem vadimo stent zajedno s ugruškom iz žile.

Ova metoda je 80-90% učinkovita. Šanse za dobru prognozu ako se otvori žila znatno su veće. Za svaka dva pacijenta s ishemijskim moždanim udarom i okluzijom velikih žila, jedan će poboljšati funkcionalni ishod, s 50% šanse da bude funkcionalno neovisan, u usporedbi sa samo 15-20% ako se žila ne otvori.

Mehanička trombektomija donosi pravu revoluciju u moždani udar. To je učinkovit tretman, siguran i s vrlo malom stopom komplikacija.

Kada se može provesti?

Donedavno je vremenski prozor bio 6 sati od početka simptoma. U 2018., međutim, smjernice su produljile vremenski okvir pod određenim uvjetima na 24 sata. To ima za posljedicu širenje našeg opsega djelovanja u akutnim moždanim udarima na pacijente izvan Atene, koji se mogu prevesti izravno u Atenu i ako postoji začepljenje velikog krvnog suda, mogu imati koristi od mehaničke trombektomije do 24 sata kasnije.

Postoji li dobna granica?

Ne postoji dobna granica. I svjetske i europske smjernice ne postavljaju granicu. “U Metropolitanu smo također imali posla s 87-godišnjom ženom”, objašnjava g. Magoufis.

Metropolitanova moderna jedinica za moždani udar ima najmoderniju i najpouzdaniju opremu, RAPID softver (24/7/365) i prva je jedinica u Europi koja je certificirana od strane Europske organizacije za moždani udar i dobila ovo časno priznanje.

Izvor: ygeiamou.gr

Exit mobile version