Zagreba Lajfhaki

Istraživanje: Otrovne mnoge arome e-cigareta – koje su najopasnije?

Iako elektroničke cigarete (e-cigarete) pomažu nekim ljudima da prestanu pušiti tradicionalne cigarete, uređaji ipak sadrže mnoge druge kemikalije koje ne sadrže nikotin i čiji se učinci na zdravlje još uvijek istražuju.

Neka su istraživanja zaključila da e-cigarete mogu imati štetne kardiovaskularne učinke i mogu usporiti otkucaje srca.

Ipak, neke od tih studija su ili promatračke – i stoga ne mogu objasniti uzročnost – ili proizlaze iz eksperimenata na miševima.

Kako je provedeno istraživanje?

Međutim, istraživanje iz 2018. uzima te tragove i analizira ih u… laboratoriju. Znanstvenici s Medicinskog centra Sveučilišta Rochester u New Yorku krenuli su testirati hipotezu da bi elektroničke cigarete koje ne sadrže nikotin bile manje štetne od tradicionalnih cigareta.

U tu svrhu istraživači pod vodstvom dr. Irfan Rahman usredotočio se na “imunotoksikološki i oksidativni stres od ovih mirisa e-cigareta u dvije vrste ljudskih monocitnih staničnih linija.”

Oksidativni stres je proces u kojem se stvara višak kisikovih radikala, što rezultira brojnim štetnim učincima, uključujući povećanu toksičnost, oštećenje DNA ili čak rak!

Monociti su vrsta bijelih krvnih stanica koje igraju ključnu ulogu u imunološkom odgovoru tijela na upalu. Stoga su rezultati nove studije ključni za razumijevanje odnosa između e-cigareta i našeg imunološkog sustava.

Elektroničke cigarete: Cimet, vanilija i maslac najopasniji okusi

Kako bi procijenili potencijalnu prijetnju zdravlju od aroma u elektroničkim cigaretama (putem oksidativnog stresa), istraživači su mjerili proizvodnju takozvanih reaktivnih kisikovih vrsta (ROS).

“Pretpostavili smo da aromatične kemikalije koje se koriste u e-cigaretama uzrokuju upalnu reakciju, staničnu toksičnost i proizvodnju ROS-a”, kažu.

Kao što se i očekivalo, testovi citotoksičnosti pokazali su da liječenje ovim kemikalijama povećava upalu i oštećenje tkiva. Sve je to učinjeno povećanjem razine oksidativnog stresa.

Također, “miješanje različitih aromatičnih okusa rezultiralo je povećanim razinama citotoksičnosti i ROS-a u usporedbi s pojedinačnim okusima, što sugerira da je miješanje više okusa štetnije za korisnike”, dodaju istraživači.

Autori zaključuju riječima: “Naši podaci sugeriraju da arome korištene u tekućinama za e-cigarete mogu aktivirati upalni odgovor u monocitima, posredovan proizvodnjom ROS-a. To ukazuje na moguću plućnu toksičnost i oštećenje tkiva kod korisnika e-cigareta.”

“Kemijski okusi cimeta, vanilije i maslaca bili su najotrovniji, ali naše je istraživanje pokazalo da je miješanje aromatiziranih tekućina izazvalo daleko najveću toksičnost za bijele krvne stanice.” dr. Thivanka Muthumalage, glavni istraživač i autor studije

Dr. Rahman komentira značaj ovih otkrića, rekavši: “Trenutno, e-cigarete bez nikotina ne regulira niti jedno središnje tijelo i ‘šarmantna’ imena okusa kao što su karamela, kolač, cimet itd. privući korisnike. Naša znanstvena otkrića pokazuju da se arome u e-tekućinama mogu i trebaju regulirati te da pakiranja aroma trebaju navesti sve sastojke. Pozivamo regulatorne agencije da djeluju kako bi zaštitile javno zdravlje.”

Izvor: iatropedia.gr

Exit mobile version