Zagreba Lajfhaki

Istraživanje: “Rad prije 10 sati ujutro. to je moderno mučenje”

Moderno mučenje je da ljudi počnu raditi prije deset ujutro, smatra istraživač sa Sveučilišta Oxford dr. Paul Kelly.

Konkretno, tvrdi da ranojutarnji rad uzrokuje iscrpljenost i stres zbog nedostatka sna te remeti cirkadijalni ritam, odnosno tjelesni biološki sat koji kontrolira rad mozga, razinu energije, percepciju vremena i proizvodnju hormona. Oni koji počinju raditi prije 10 ujutro neprirodno ometaju dnevni ritam, izbacujući tijelo iz ravnoteže.

“Srce i jetra su, primjerice, opterećeni ranim buđenjem jer od njih tražimo da rade maksimalno dva do tri sata ranije nego što je predviđeno”, naglašava istraživač.

Da bi došao do ovog zaključka, Dr. Kelly je napravila sljedeći eksperiment:

Promijenjeno vrijeme početka u školi s 8.30 ujutro. u 10.00 sati Rezultati su pokazali da su se razine sudjelovanja povećale, a produktivnost učenika poboljšala.

“Ne možemo promijeniti svoj biološki sat. Bez obzira na to koliko alarma postavimo, naše tijelo ostaje usklađeno sa suncem.

Stoga se oči mogu otvoriti, ali tijelo još uvijek spava. Isto je s bolnicama i zatvorima, gdje bude bolesnike i zatvorenike da im daju hranu.

Poslušaju se jer ne mogu ništa drugo i tako nedostatak sna postaje mučenje”, karakteristično je rekao.

Prema Dr. Kelly, postoji potreba za velikom društvenom promjenom radnog i školskog vremena.

“Kad bismo početak rada i škole pomaknuli nekoliko sati kasnije, radnici ne bi izgledali kao zombiji koji piju tri kave dnevno.

Spavali bi tijekom radnog vremena, bili produktivni, siti, fokusirani, korisni i sretni”, zaključio je.

Izvor: ereportaz.gr

Exit mobile version