Je li đumbir loš za jetru?

Poznat kao termogena hrana, što znači da pomaže ubrzati metabolizam, đumbir je biljka povezana s brojnim dobrobitima. Na primjer, ima antioksidativno i protuupalno djelovanje. Ovaj azijski korijen može pomoći u liječenju mučnine i probavnih smetnji, ublažiti menstrualne grčeve; smanjuje razinu lošeg kolesterola (LDL) i rizik od infekcija. Ali, čak i uz sve te dobrobiti, može li đumbir biti štetan u određenim situacijama? Na primjer, nosi li to rizike za jetru?

Na ovo pitanje odgovara dr. Lucio Pacheco.

Fibroza jetre

Studija objavljena 2011. u časopisu Nutrition and Metabolism otkrila je da upravo suprotno: đumbir nudi zaštitu od fibroze jetre, stanja u kojem nastaju degenerativni ožiljci. Istraživači su testirali niz ekstrakata đumbira i otkrili da svi povećavaju razinu antioksidativnih enzima koje koristi jetra. To znači da korijen ima potencijal za liječenje fibroze jetre.

Paraziti

Studiju su proveli i istraživači s Biološkog fakulteta Sveučilišta King Khalid u Saudijskoj Arabiji. Tijekom eksperimenta znanstvenici su otkrili da tretman ekstraktom đumbira može biti koristan u borbi protiv parazita zvanog shistosomijaza, koji napada jetru i crijeva. Šistosomijaza je nekoć bila jedan od glavnih uzroka smrtnosti u starom Egiptu i Rimskom Carstvu. Primijetili su da je ekstrakt đumbira rezultirao većom inhibicijom dotičnog parazita u usporedbi s drugim biljkama.

Evo koliko đumbira dnevno može učiniti čuda za naše tijelo

Masna (masna) jetra

U studiji objavljenoj 2011. u World Journal of Gastroenterology, istraživači su izjavili da đumbir može ponuditi zaštitu od nealkoholne masne bolesti jetre, koja je povezana s inzulinskom rezistencijom. Biljka može pomoći u liječenju stanja smanjenjem oksidativnog stresa u jetri, smanjenjem inzulinske rezistencije i inhibicijom upale.

Ipak, ako patite od bilo koje bolesti ili jednostavnog oboljenja jetre, svakako se posavjetujte sa svojim liječnikom prije upotrebe korijena u tom smislu! Stručnjak je onaj koji poznaje specifičnosti vašeg stanja i moći će procijeniti je li konzumacija đumbira štetna za vašu jetru ili će vam doista koristiti.

Iako gore navedeno istraživanje pokazuje potencijalnu pomoć i korist koju korijen pruža, nijedno od njega ne jamči niti obećava bilo kakav lijek kroz njega. Važno je imati na umu da se ne preporuča koristiti više od jednog komadića đumbira srednje veličine ili njegove žličice u prahu.

U ovom videu dr. Ester Košta govori o blagodatima đumbira.

Svatko tko koristi bilo koju vrstu lijeka trebao bi se posavjetovati s liječnikom kako bi se uvjerio da nema opasnosti od štetne interakcije između đumbira i dotičnog lijeka.

Konzumiranje kao začina hrani može povećati rizik od krvarenja. Stoga je potrebna pažnja osobama koje pate od poremećaja zgrušavanja krvi.

Đumbir: 6 dokazanih načina za pomoć pri mršavljenju

Visoke doze đumbira također mogu pogoršati srčane probleme. Dijabetičari ga trebaju koristiti s oprezom, s obzirom na to da đumbir može povisiti razinu inzulina i/ili smanjiti razinu šećera u krvi te stoga utjecati na djelovanje lijekova koji se koriste za liječenje ovog stanja.

Termogene namirnice poput đumbira ne preporučuju se osobama koje pate od hipertireoze. Općenito, djeca, osobe sa srčanim bolestima, migrenama, čirevima i alergijama ne bi trebale zlorabiti konzumaciju termogenika.

Korijen đumbira također može izazvati nuspojave kao što su plinovi, žgaravica, želučane tegobe, iritacija usta, proljev, žgaravica i nelagoda u želucu.

Pažnja! Članak je samo informativnog karaktera. Ni u kojem slučaju nemojte se samoliječiti, već potražite liječničku pomoć!

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki