Zagreba Lajfhaki

Kako se nositi s plijesni u kupaonici?

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti ističu plijesan u stambenim i javnim zgradama ne samo kao prijeteću kozmetičku manu, već i kao izvor bolesti i zdravstvenih problema, od manjih do ozbiljnih. Dok kod nekih plijesan može uzrokovati neugodan, ali ne i po život opasan začepljen nos, grlobolju, kašalj, peckanje očiju ili osip na koži, kod osoba s alergijom na plijesan ili astmatičara plijesan može izazvati teške reakcije.

Plijesan je također ozbiljna prijetnja oboljelima od kroničnih plućnih bolesti i pacijentima s kompromitiranim imunološkim sustavom zbog liječenja bilo koje bolesti, uzimanja lijekova za suzbijanje imunološkog sustava itd. I samo zato što su plijesni prisutne milijunima godina i možemo ih unijeti u naše domove na odjeći ili prodrijeti kroz prozore, ventilacijske otvore, sustave klimatizacije itd. nije izgovor da dopustimo da plijesan napreduje i raste u našem domu iu javne zgrade.

Godine 2009. Svjetska zdravstvena organizacija izdala je dodatne smjernice za kvalitetu zraka u zatvorenim prostorima u pogledu vlage i plijesni, namećući standarde i propise i čineći rješavanje problema plijesni više od pukog osobnog izbora u mnogim zemljama.

Plijesan se može razviti u svakoj prostoriji, kao i na otvorenom, ali plijesan je posebno problematična u kupaonici, gdje su toplina i vlaga idealni za njen razvoj. Ako nađe i odgovarajuće prehrambeno okruženje, kao što su neki građevinski materijali, tada je izvjestan njegov razvoj i pretvaranje u problem.

Plijesan u kupaonici – kako se nositi s ovom opasnošću po zdravlje?

Osim izravnog suzbijanja i čišćenja plijesni u kupaonici, što je također važan korak u rješavanju problema, postoje i preventivne aktivnosti koje možete poduzeti.

1. Planirajte renoviranje mudro odabirom materijala koji nisu “ukusni” za pljesniv. Mnogi građevinski materijali pružaju odgovarajuće hranjive tvari koje potiču rast plijesni, kao što su vlažni celulozni materijali, karton, stropne ploče, boje, tapete, izolacijski materijali, gips ploče. Prije renoviranja razgovarajte sa stručnjacima kako bi vam preporučili materijale koji neće hraniti plijesan u vašoj kupaonici i domu.

2. Nemojte dopustiti prekomjernu vlagu. Očito je riječ o kupaonici, ali postoje načini za smanjenje razine vlage – ventilacija, ventilator, odvlaživač zraka, pronalaženje drugog mjesta za sušenje odjeće, tuš kabina koja ne dopušta paru kroz prostoriju itd.

3. Ne dopustite curenje u vašem domu i kupaonici. Čak i ako je to samo kap, riješite problem i ne dopustite da ta kap pretvori mokre dijelove vašeg doma u leglo plijesni.

4. Kondenzacija također može postati leglo plijesni u kupaonici, naučite kako se nositi s njom da spriječite da postane ozbiljniji problem.

5. Budite svjesni da ne samo kupanje, već i kuhanje na štednjaku, sušenje rublja, zalijevanje mnogih sobnih biljaka, pa čak i disanje povećavaju razinu vlage u vašem domu. Kupnja odvlaživača zraka ulaganje je u vaše zdravlje.

Ako se pitate kako očistiti plijesan u kupaonici i zauvijek je se riješiti, onda će vam ovi savjeti pomoći:

  • Djelujte brzo i ne odgađajte čišćenje za godišnji odmor, ljetovanje ili neki budući datum.
  • Zamijenite sve pljesnive tepihe, izolaciju, stropne pločice ili zidne ploče novima kako biste u potpunosti iskorijenili problem. Ne odgađajte ovu odluku do isplate plaće, povećanja plaće itd. Po potrebi zamijenite pljesnive materijale na kredit. Čak i s kamatama, kredit će dugoročno izaći jeftinije od borbe s plijesni i njezinim posljedicama.
  • Ako se plijesan nije proširila posvuda, već ste primijetili samo njezine tragove, možete je očistiti umjesto da bacate i mijenjate namještaj i zidne ploče. Ova mogućnost čini pažljiv pregled prostora, a posebno mokrih prostorija, od ključne važnosti. Ne štedite vrijeme i trud, već često zavirite u ono što se krije ispod umivaonika ili u onim kutovima koji su nevidljivi, a da pritom ne uložite namjeran napor da zavirite.
  • Nemojte preskočiti osobnu zaštitnu opremu prilikom čišćenja plijesni. Rukavice i maska ​​dovoljna su zaštita. Također je dobro raditi s otvorenim prozorima.
  • Odaberite pravo sredstvo za čišćenje plijesni ili napravite ono domaće s izbjeljivačem. Imajte na umu da nije prikladan za sve površine, tako da će one osjetljive zahtijevati da odaberete proizvod za njih iz trgovačke mreže.
  • Pazite da se na mjestima očišćenim od plijesni brzo suši, ne smiju biti dugo mokri ili vlažni.
  • Pazite da ne ostane ni trag plijesni. Ako ostane čak i mala mrlja, problem će se vratiti jer će plijesan ponovno rasti.
  • Ako imate zdravstvenih problema i simptoma za koje vjerujete da su posljedica plijesni, potražite liječničku pomoć.
Exit mobile version