Zagreba Lajfhaki

Kako zaštititi djecu od gripe

Striktno pridržavanje higijenskih pravila i cijepljenje protiv gripe, već sada, djece koja spadaju u rizičnu skupinu, predlaže Theano Georgakopoulou, pedijatar-infektolog zadužen za epidemiološki nadzor i intervencije Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (KEELPNO), povodom povećanog broja oboljelih od gripe u dječjoj populaciji.

U ovom razdoblju kod nas je povećana aktivnost gripe, kao iu drugim europskim zemljama, ali u okvirima očekivanog za sezonsku gripu, kaže gospođa Georgakopoulou.

“Važno je na vrijeme potražiti liječničku pomoć pedijatra za dojenčad i djecu koja pokazuju simptome gripe, poput visoke temperature, glavobolje, curenja nosa, grlobolje, kašlja, ali i bolova u trbuhu i povraćanja”, napominje. Dodaje da se povećan broj oboljelih može primijetiti i u školama, ali “nema mjesta panici, već oprezu, posebno za djecu koja spadaju u rizične skupine”.

Gospođa Georgakopoulou kaže da djeca koja pokazuju simptome slične gripi trebaju ostati kod kuće najmanje 24 sata nakon što se simptomi povuku. Također se ističe da se u školama trebaju pridržavati mjera usmjerenih na ograničavanje širenja sezonske gripe (kao što je dobro provjetravanje prostorija i sl.). Također, djeca i radnici u školskim jedinicama trebaju se strogo pridržavati higijenskih pravila.

Posebno:

  • Izbjegavajte kontakt ruku s očima, nosom i ustima kako biste smanjili rizik od infekcije.
  • Izbjegavajte dijeliti olovke, olovke, markere i druge osobne stvari.
  • Kad kašljete ili kišete, prekrijte nos i usta rukavom ili maramicom do lakta.
  • Iskorištene maramice odmah nakon upotrebe odložite u kante za otpad.
  • Djeci je zabranjeno piti vodu direktno iz slavine na usta.
  • Redovito pranje ruku tekućim sapunom i vodom ili alternativno korištenjem antiseptičke alkoholne otopine ili alkoholnih maramica.

„Cijepljenje protiv gripe najbolji je način prevencije sezonske gripe. Iako je preporučeno razdoblje za cijepljenje jesen svake godine, necijepljenu djecu koja pripadaju skupinama povećanog rizika (odnosno imaju otegotne čimbenike ili kronične bolesti) preporuča se cijepiti već sada”, zaključuje gospođa Georgakopoulou.

Korisni savjeti za roditelje

Gripa se prenosi s jedne osobe na drugu kada bolesna osoba kašlje, kiše ili govori i širi viruse u zrak u obliku vrlo malih, nevidljivih kapljica. Virusi gripe također se šire rukama, kada netko dotakne zaražene predmete i površine, a zatim dotakne svoje oči, nos ili usta. Čimbenici kao što su hladno vrijeme i gužva (okupljanje velikog broja ljudi u zatvorenim prostorima) povećavaju prijenos gripe.

Simptomi gripe obično počinju iznenada i uključuju visoku temperaturu, bolove u mišićima i zglobovima, glavobolju, jak umor, curenje nosa, grlobolju, kašalj (obično suh). Djeca mogu doživjeti gastrointestinalne simptome kao što su mučnina, povraćanje, proljev. Simptomi počinju 1-4 dana nakon zaraze virusom i traju 2-7 dana, ali kašalj može trajati dulje vrijeme.

Postoje neki simptomi koji se, kada se pojave kod djece, trebaju odmah javiti liječniku. Ovi simptomi su: visoka i dugotrajna vrućica, ubrzano disanje ili otežano disanje, cijanoza, odbijanje uzimanja tekućine ili hrane, smanjena aktivnost, pospanost, uznemirenost ili konvulzije, ponovna pojava vrućice ili pogoršanje kašlja, nakon poboljšanja simptoma gripe, kao i moguće pogoršanje osnovne kronične bolesti.

Kako se gripa razlikuje od obične prehlade?

Običnu prehladu uzrokuju i drugi virusi osim virusa gripe. Simptomi su obično blaži, ograničeni na gornje dišne ​​putove (curenje iz nosa, kihanje, bolno grlo), kraće traju, a komplikacije se rijetko javljaju.

Kako se liječi gripa?

Kao i kod većine virusa, gripa će obično “okrenuti svoj ciklus”. Potreban mu je odmor, puno tekućine, antipiretici za snižavanje temperature i lijekovi protiv bolova za snižavanje bolova u mišićima. Antibiotici nemaju mjesta u liječenju gripe jer se ne bore protiv virusa. Njihova nepotrebna konzumacija čini antibiotike manje učinkovitima, jer se smanjuje njihova aktivnost, a stvaraju se uvjeti za pojavu rezistentnih mikroba koji predstavljaju veliku opasnost za javno zdravlje.

Postoje li lijekovi protiv gripe?

Liječnik može propisati antivirusne lijekove za pacijente koji pripadaju visokorizičnoj skupini ili koji imaju teške simptome.

Međutim, većina bolesnika s blagim simptomima poboljša se unutar 3-4 dana i ne moraju uzimati antivirusne lijekove.

zvijer vijesti.gr

Exit mobile version