Zagreba Lajfhaki

Koje su društvene igre dobre za pamćenje?

Umne igre su jedna od mnogih aktivnosti koje mogu održati ljudski um budnim. Ovo je iznimno važno za starije osobe, a posebno one s rizikom od demencije.

Kad netko ima demenciju, mnoge njegove kognitivne sposobnosti opadaju. Ali postoje igre poput ovih u nastavku koje pomažu u izoštravanju mozga, rekao je za Medscape Medical News istraživač Frederico Emanuele Pozzi, dr. med., neurolog specijaliziran u Fondazione IRCCS San Gerardo dei Tintori u Monzi, Italija.

Društvene igre: Oni mogu pridonijeti kognitivnim funkcijama kao što su pamćenje, komunikacija i regulacija emocija.

Video igre: Videoigre izravno ciljaju na različite kognitivne sposobnosti, poput pamćenja i rasuđivanja.

Igre virtualne stvarnosti: Oni mogu pružiti i kognitivno i fizičko pojačanje, ovisno o vrsti igre.

Nakon pretraživanja objavljene literature, Pozzi i kolege odabrali su 15 studija za pregled. Studije su procijenile utjecaj društvenih igara na starije osobe koje su u opasnosti ili imaju kognitivni pad, ili osobe s blagim kognitivnim oštećenjem (MCI) u bilo kojoj dobi.

Većina intervencija trajala je oko sat vremena i odvijala se jednom do dva puta tjedno tijekom 3-4 mjeseca.

Koje su najbolje igre?

Istraživači su otkrili da društvene igre poboljšavaju kognitivnu funkciju, što je mjereno poboljšanim rezultatima na Montrealskoj kognitivnoj procjeni i Mini-Mental State Examination.

Desetljećima znamo da igre mogu biti izvrstan način stimuliranja mozga. Dakle, pronašli smo neke od igara koje mogu podržati širok raspon kognitivnih vještina, posebno kod osoba s demencijom.

Križaljka ili škrabalica

Zagonetke s riječima su vrsta igre usmjerene na jezik. Neke igre poput Scrabblea fokusiraju se na slaganje slova i riječi, dok su druge igre poput križaljki usmjerene na tvorbu riječi.

Imajući to na umu, razmotrite i sljedeće opcije:

  • križaljke
  • pretraživanja riječi
  • anagrami
  • kriptogrami
  • igre kao što su Scrabble i Mad Libs

Igranje društvene igre uključuje koncentraciju, strategiju i povremene nagrade — a sve je to dobro za mozak i može angažirati prefrontalni korteks, istaknuo je. Također su obično tempirani, što utječe na brzinu obrade u mozgu, i imaju pobjednika i gubitnika, tako da emocije mogu nabujati, što također utječe na mozak, dodao je Pozzi.

zdravstvene priče.gtr

Exit mobile version