Koji su neki od najpoznatijih samostana u Bugarskoj?

Manastir Rila

Najveći manastir i jedan od simbola Bugarske je manastir Rila. Uvršten je na UNESCO-ov popis kao dio svjetske kulturne baštine. Njegova povijest povezana je sa životom prvog bugarskog sveca – Svetog Ivana Rilskog, koji je nekoliko godina živio u špilji koja se nalazi u blizini današnjeg kompleksa.

Nalazi se u jugozapadnoj Bugarskoj, općina Rila. Osnovan je u prvoj polovici 10. stoljeća u gornjem toku rijeke Rile.
Proteže se na 5 etaža od kojih su četiri vidljive. Ovakvo obilježje građevine posljedica je ograničenja koje su osmanske vlasti nametnule 1834. godine, kada su izgrađene današnje zgrade.

Gdje se nalazi najstariji manastir u Bugarskoj?

U dvorištu današnjeg samostana 1335. godine podigao je mjesni feudalac Hreljo obrambenu kulu i malu jednobrodnu crkvicu. Kula je najstarija sačuvana građevina u kompleksu i pripada arhitekturi Tarnovske umjetničke škole. Već s osnutkom samostan postaje književno i prosvjetno središte. Tijekom renesanse Neofit Rilski ovdje je osnovao ćelijsku školu. Manastir je pružao utočište Vasilu Levskom, Iliju vojvodi, Goce Delčevu, Peju Javorovu i drugima. Danas kompleks ima oko 300 soba, od kojih je 100 samostanskih ćelija.

Manastir Bačkovo

Drugi po veličini samostan u Bugarskoj je manastir Bačkovo, koji se nalazi na slikovitoj obali rijeke Chaya, u blizini Asenovgrada. Osnovala su ga 1083. gruzijska braća Bakuriani. Kompleks kombinira jedinstvenu kombinaciju bizantske, gruzijske i bugarske kulture. Tisuće ljudi okupi se ovdje na Uskrs kako bi dotaknuli čudotvornu ikonu „Sv. Djevica iz Eleuze” za koju se vjeruje da ima moć iscjeljivanja.

Obložena je srebrnim okovom s natpisom iz 1311. godine.
Jedna od najznačajnijih kultnih građevina je magernica (blagovaonica): izvrsno oslikana s glavnom temom prikaza Posljednjeg suda. Najstarija sačuvana građevina je crkva kosturnica koja se nalazi oko 300 metara od samostanskog kompleksa. Na luku iznad predvorja vidjet ćete lik cara Ivana Aleksandra, koji je bio pokrovitelj samostana za vrijeme druge bugarske države.

Manastir Rožen

Smješten 6 km od Melnika, samostan zauzima izuzetno slikovit položaj. Na jugozapadu se vidi planina Slavyanka, a na sjeveroistoku snježni vrhovi Pirina. Ispred njih su bizarne formacije piramida mlinskog pijeska. Pretpostavlja se da je samostan Rozhen osnovan u 13. st. Tijekom iskapanja u samostanu pronađeni su bizantski novčići iz istog razdoblja, što dodatno potvrđuje ovu tvrdnju.

Građevina je nepravilnog šesterokutnog oblika, u čijoj se sredini nalazi trobrodna crkva, okružena cvjetnjakom. Samostan je u 17. stoljeću spaljen, au 18. stoljeću obnovljen je prilozima iz cijele zemlje. Godine 1912. došlo je do spora između Bugarske i Grčke oko vlasništva nad samostanom, koji je u Haagu 1921. riješen u korist Bugarske.

Znate li koji je najstariji manastir u Bugarskoj?

Manastir Čirpa

Čirpanski (Zlatnolivadenski) manastir “Sv. Atanasije” nalazi se na brdu na obali Stare reke, u blizini sela Zlatna livada, 14 km od Čirpana. Godine 2004. na tom je području održana znanstvena ekspedicija koja je objavila da je Čirpanski samostan najstariji aktivni samostan u Europi.
Sveti Atanazije bio je egipatski svećenik, patrijarh Aleksandrije. Godine 343.-344. stigao je u naše krajeve povodom održavanja Drugog ekumenskog sabora u Serdiki (danas Sofija).

Na povratku u Egipat, Atanazije se zadržao u rimskoj tvrđavi na području Beroe (danas Stara Zagora) i prenoćio u pećini koja se nalazi u blizini današnjeg samostana. Uz špilju je izvor s kojeg Atanasije pije vodu. Odlazeći, blagoslivlja vodu. Sljedeće se godine ponovno vratio i osnovao kršćansko središte koje je postupno preraslo u samostan. 344. godina se smatra godinom početka samostana.

Manastir je više puta rušen i obnavljan. Pronađeni su arheološki dokazi o njegovom postojanju u kasnoj antici i srednjem vijeku. Prema legendi, tu su se sklonili Vasil Levski i drugi istaknuti revolucionari.

Za vrijeme socijalizma samostan je lokalni TKZS pretvorio u pastirski stan, ali je kasnije ponovno obnovljen kao redovnički samostan. Ljudmila Živkova je 1980-ih poduprla izgradnju nove i moderne zgrade u samostanu.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki