Zagreba Lajfhaki

Koji su OVI simboli na plastici – Koje treba izbjegavati

Jeste li se ikada zapitali što znače ti brojevi i simboli na plastičnim posudama? Jeste li znali da iako bi korištenje svih vrsta plastike trebalo ograničiti što je više moguće, neke su sigurnije od drugih?

Vrijeme je da naučite nekoliko stvari o stvarima plastični koje svakodnevno koristite u pićima i hrani te kakav utjecaj imaju ne samo na vas, već i na okoliš.

Simboli na plastičnim predmetima

Svaka plastična posuda ili boca ima simbol za recikliranje. Ovaj simbol je broj od 1 do 7 unutar trokuta. Ovi simboli nude važne informacije o toksičnim kemikalijama koje se koriste u određenoj plastici, koliko je vjerojatno da će određena plastika ispustiti neke od tih tvari u svoj sadržaj (tj. hranu i piće koje sadrži), koliko je plastika biorazgradiva i na kraju koliko je sigurna za tvoje zdravlje.

Općenito, u plastičnim spremnicima trebali biste izbjegavati dvije kemikalije: bisfenol-A i oni ftalati. Obje ove kemikalije ometaju hormonsku funkciju tijela. Mnoga su istraživanja dokazala štetnost bisfenola-A. Ftalati se općenito smatraju sigurnijima u usporedbi s bisfenolom-A. Međutim, sigurno je izbjegavati oboje. Sadrži li plastična posuda bisfenol-A ili ftalate, ovisi o njezinoj vrsti. Vrstu plastike u spremniku možete prepoznati prema kodu za recikliranje koji mora biti napisan na spremniku (obično na dnu).

Koje su plastične palice i boce opasne, a koje sigurne za zdravlje

Tip 1: Polietilen tereftalat – Nemojte ponovno koristiti

Obično ćete ga pronaći u vodi, soku, preljevu za salatu, biljnom ulju i bocama za ispiranje usta. Polietilen tereftalat je lagan, čist i gladak. Proizvedeno samo za jednokratnu upotrebu. Iako ne sadrži bisfenol-A ili ftalate, sadrži antimon, mogući kancerogen za ljude. Također, štetne bakterije se mogu “zakačiti” i rasti na njemu dok ga stalno iznova koristite. Spremnici od polietilen tereftalata imaju na sebi simbol “PET”.

Tip 2: Polietilen visoke gustoće – siguran

To je relativno kruta plastika koju ćete obično pronaći u plastičnim posudama za mlijeko, posudama za deterdžent, vrećicama za zamrzavanje i plastičnim vrećicama za hranu. Ova plastika ne sadrži bisfenol-A ni ftalate. Nije poznato sadrže li druge štetne kemikalije. Spremnici od polietilena visoke gustoće imaju na sebi simbol “HDPE”.

Tip 3: Polivinil klorid – Opasan (sadrži ftalate)

Polivinil klorid sadrži ftalate koji mogu uzrokovati reproduktivne probleme kod ljudi. Ova vrsta plastike može biti prozirna i savitljiva, ali i tamnija i kruća. Plastični spremnici za hranu, obično izrađeni od polivinil klorida, su boce od voćnih sokova, boce za ulje za kuhanje i prozirna/prozirna plastična ambalaža za hranu. Plastične posude od polivinilklorida imaju simbol “V”.

Tip 4: Polietilen niske gustoće – siguran

Obično ćete ga pronaći u pakiranjima smrznute hrane u bocama koje se mogu stisnuti jer je fleksibilan i otporan na otapala. Ne sadrži niti jednu od poznatih štetnih kemikalija. Plastični spremnici od polietilena niske gustoće imaju simbol “LDPE”.

Tip 5: Polipropilen – siguran

Polipropilenski spremnici ne ispuštaju štetne kemikalije u hranu ili tekućine pohranjene u njima. Ovu plastiku obično ćete pronaći u ambalaži za jogurt, za lijekove i za kečap, senf, itd. To je fleksibilna, tvrda i prozirna plastika i ima visoku otpornost na otapala. Polipropilenski spremnici imaju na sebi simbol ‘PP’.

Tip 6: Polistiren – opasno

Polistiren je stiropor koji je poznat po tome što ga je teško reciklirati i stoga je štetan za okoliš. Ova vrsta plastike također predstavlja rizik za zdravlje jer upija potencijalno otrovne kemikalije, osobito kada se zagrijava. Većina programa za recikliranje neće ga čak ni prihvatiti za obradu. Polistiren se nalazi u plastičnim kutijama za CD-ove, posudama za jaja, posudama za meso, jednokratnim tanjurima i čašama itd. Kada se reciklira, ponovno se koristi u pločicama za jaja, ventilacijskim kanalima, izolaciji i u komadima pjenaste plastike koje stavljamo kao punjenje u drugu ambalažu.

Tip 7: Polikarbonat – opasno

Izbjegavajte plastične posude s ovom tvari jer mogu sadržavati bisfenol-A koji postupno ulazi u njihov sadržaj. Ove plastike često imaju simbol “Y” ili riječi “Ostalo” na sebi. Naći ćete ih u velikim rashladnim bocama za vodu, tvrdim, višekratnim bocama za vodu i plastičnim šalicama za kavu. Proizvođači koriste polikarbonat za ove proizvode jer ga je gotovo nemoguće razbiti.

Prevela/prevela Iatropedia s informacijama iz

Exit mobile version