Liječnik otkrio koliko je šalica čaja dnevno otrovno za tijelo

„Zeleni čaj smatra se najkorisnijim: sadrži velike količine antioksidansa, posebice katehina koji imaju snažna protuupalna i antitumorska svojstva. Ovaj napitak pomaže u poboljšanju rada mozga, smanjuje rizik od srčanih bolesti i može pomoći u kontroli tjelesne težine“, kaže ruska gastroenterologinja dr. Ekaterina Kashukh.

No bez obzira na vrstu pića, konzumacija više od 3-5 čaša dnevno postaje pravi otrov za tijelo, smatra stručnjak.

Koji je čaj pravi spas za bolove u trbuhu?

Šteta od čaja

“Ako govorimo o opasnostima zelenog čaja, to je prvenstveno visok sadržaj tanina – tvari koje imaju sličan učinak kao kofein. U malim količinama tanini su korisni: imaju antioksidativno djelovanje, što znači da pomažu tijelu bore se protiv oštećenja stanica i smanjuju rizik od razvoja kroničnih bolesti, uključujući kardiovaskularne bolesti i neke vrste raka. Međutim, ako pijete jak čaj u velikim količinama, tanini mogu izazvati niz neželjenih učinaka: nesanicu, povećanu nervozu ili ubrzan rad srca. Zato se popodne ne preporučuje piti jaki čaj”, kaže doktorica.

“Osim toga, tanini mogu ometati apsorpciju željeza iz hrane. To je posebno važno za osobe koje pate od anemije uzrokovane nedostatkom željeza. Također, tanini u visokim koncentracijama mogu povećati kiselost želuca; u bolesnika s gastritisom ili peptičkim ulkusom, ovo može uzrokovati nelagodu ili žgaravicu. Zato se dnevno ne preporučuje piti više od 3-5 šalica srednje jakog crnog ili zelenog čaja”, objašnjava gastroenterolog.

Koji je čaj štetan?

“Čaj može biti štetan ako ga pijete u prevelikim količinama, više od 3-5 šalica dnevno, te ako ga jako kuhate na pari. Također ne smijete kupovati čaj s umjetnim dodacima okusa: dugotrajnom uporabom mogu uzrokovati alergijske reakcije, gastrointestinalne smetnje i druge zdravstvene tegobe“, kaže liječnica

Jedna od najčešćih grešaka pri konzumaciji ovog napitka je kombiniranje sa slatkišima, medom ili šećerima.

“Čaša slatkog čaja s bombonom ili muffin može se kalorijski usporediti s obilnom večerom. Isto vrijedi i za džem, med, sirupe i druge slatke dodatke u čaju. Po svojoj kemijskoj prirodi i djelovanju na organizam, ne razlikuju se od običnog šećera, a sadržaj vitamina i minerala u njima je vrlo mali – do 3-5%”, kaže dr. Kashukh.

Mnogi ljudi u svoj čaj dodaju limun, mentu ili bobičasto voće, nadajući se da će tako napitak učiniti zdravijim. Međutim, prednosti takvih dodataka obično su male. npr. Vitamin C se brzo uništava u vrućoj vodi. Bioaktivne tvari mente mogu imati sedativni i hipnotički učinak ovisno o koncentraciji, ovaj čaj se može piti noću ili uz tjeskobu, ali opet, da bi se postigao učinak, koncentracija listova čaja u takvom piću treba biti minimalna.

“Važno je zapamtiti da ako osoba uzima lijekove, onda svi biljni čajevi trebaju biti u skladu s uputama za lijekove, ili još bolje s liječnikom koji ih je propisao”, rekla je gastroenterologinja.

Jojen ili gyosum – čaj od ove biljke je nezaobilazan zimi

Važno: Članak ne zamjenjuje uravnoteženu prehranu i savjetovanje sa stručnjakom!

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki