Zagreba Lajfhaki

Mama, postoji li Djed Mraz? – Koji je točan odgovor?

Svaki san se može ostvariti… sve dok smo “dobri momci”. S tim smo mitom odrasli i nemamo ga pravo rušiti pred malim djetetom. Učinit će to sam. Kad bude spreman, na svoj način i svoje granice demistifikacije. Psihologinja Marina Moskva objašnjava “zašto” ističući da “iza postojanja Djeda Mraza stoji koncept ljubavi prema ‘dobrom’ i sjaj Božića”. Održimo je na životu…

1. Zašto je potreban mit o Djedu Božićnjaku i koliko ga dugo trebamo održavati?

Sjećam se kad sam bila djevojčica tih čarobnih dana Božića i Nove godine… kako sam voljela vintage papirnate figure s Djedom Mrazom, bijelu bradu i dobro lice…

Još uvijek osjećam čaroliju i radujem se kao malo dijete, čekajući njegov dolazak – simbolično sada! Rastuži me kad čujem malu djecu kako se rugaju drugoj djeci otvoreno govoreći: “Djed Mraz ne postoji!” i mislim koliko bi mogli propustiti čaroliju koju svi trebamo – čak iu malim dozama – a kamoli djeci!

Uz legendu o Djedu Božićnjaku odrasli smo i većina nas ga je slatko čuvala u sebi kao onog djeda koji brine o svoj djeci svijeta, dijeli darove bez diskriminacije, a jedini kriterij su dobra djeca! Reći ćete mi da na taj način učvršćujemo stereotip o dobrom djetetu i zadiremo u djetetovu psihu… Neću se složiti, naprotiv, čak ću dodati da se “dobro dijete” nagrađuje, kroz svijet mašte. koji čuva mit.

Mit o Djedu Mrazu i magiji oko njega njeguje slike u djetetovom umu i približava ga tradiciji. Nemojte mi reći da niste primijetili djetinjastu potrebu za postojanjem magije i ljubav prema bajkama! Ta potreba nije slučajna, jer nudi emocionalnu sigurnost i izoštrava osjetila… Mit koji mi odrasli ne trebamo razbijati, jer dijete kad se osjeti spremnim to će učiniti samo i na svoj način…

2. Što odgovaramo kada nam dijete dođe i kaže: „Dijete mi je u školi reklo da to ne postoji. Istina ili laž?’

Vaš mali dolazi kući iz škole i iznenadi vas, čekajući odgovor od vas sveznalice! Da, očito je riječ o godinama u prvim razredima osnovne škole, gdje dijete počinje bolje dolaziti u kontakt sa stvarnošću i njegov mali mozak logičnije razmišlja. Uostalom, u jednom će se trenutku vaše dijete početi pitati o najpraktičnijim stvarima: “kako uspijeva obići sve kuće?” Budući da nemaju svi dimnjake, kako ulazi unutra? A kako se kreću sanjke? A ako se razboli?”, pitanja koja siju sve više sumnji u njegov mali mozak!

Znači istinito ili lažno? Možete mu vratiti pitanje tako što ćete ga pitati isto: “Što ti misliš? Postoji li ili ne?’ te sukladno tome raspravljati prema vlastitom “uvjerenju” i vlastitom viđenju, bez straha da će izgubiti božićnu čaroliju. Uostalom, kada dijete postavi ovakva pitanja, obično je samo pitanje vremena kada će mit biti razbijen! A ako još nije spremno, vjerojatnije je da će… ignorirati ono što je upravo pogodilo njegovo malo jastvo!

3. Kakav odgovor nikako ne smijemo dati djetetu?

Neki roditelji, iz straha i zebnje da će netko drugi sustići njihovo dijete, požure “skinuti” Djeda Mraza s njegovog pijedestala, govoreći istinu i neravnomjerno doskočiti svom djetetu koje možda još nije spremno naučiti nešto tako važno za njega, čak i ako dolazi iz usta njegovih roditelja. Neki drugi, želeći to osnažiti, jer su pobornici istine i realizma, smatraju da magije u naše vrijeme nema i da je romantika zastarjela, ili i sami nose traume, žele da i njihovo dijete “zna”. Zato izbjegavajte takve izjave, približite se dječjoj duši i poslušajte je…

4. Je li bolje da dijete sazna istinu od nas ili nije bitno odakle dolazi objava istine?

Pitate se treba li vaš mali anđeo saznati istinu od vas ili je zaštititi koliko god možete, dok se barem ne nađe “dobronamjerac” koji će mu je otkriti. Istinu najčešće doznaje od starijeg brata, bratića, prijatelja ili kolege iz razreda koji će se pohvaliti svojim… saznanjima o postojanju mita! Nije važno tko otkriva istinu, nego kako se njome upravlja. U tom trenutku svakako treba da mu potvrdite ono što izbezumljeno – obično – izlane i treba oplakivati ​​gubitak mita, gubitak magije…

5. Što učiniti ako vidimo dijete tužno?

Kao što sam već spomenuo, otkrivanje nepostojanja Djeda Mraza obično je popraćeno bolom u srcu i tugom. Možete ga pitati kako se osjeća i podijeliti s njim vlastito iskustvo iz djetinjstva… Dajte mu vremena i ne pokušavajte ga tjerati da se osjeća bolje. Vaše dijete doživljava gubitak, gubitak čarolije, mogli bismo reći simbolično. Također, nemojte pokušavati podcijeniti ono što on osjeća, ili ga naravno ismijavati, ako ne želite izgubiti njegovo povjerenje! Već se i on osjeća čudno s tobom jer si skrivao istinu od njega i lagao mu tako dugo…

6. Čime možemo “nadomjestiti” izgubljeni san Djeda Mraza?

Djeca u ranoj dobi vole sve ritualno. Tako se iza postojanja Djeda Mraza krije npr. dolazak darova, ali i koncept ljubavi prema “dobrom” i drugima, simbolika Božića i njegov sjaj… Nakon objave, ovaj se ritual može prenijeti kroz druge načina izražavanja, poput emocionalnog izražavanja kroz ponudu rodbini ili drugoj djeci, crteže ali i sate koje će dijete provoditi s roditeljem kroz osjećaj potpunosti, vlastite čarolije i radosti.

7. Kako naučiti dijete da je Djed Božićnjak u svakom od nas?

Možete mu ispričati priču o Djedu Mrazu, pričati o njegovoj simbolici i kako o nama ovisi hoćemo li ga imati u sebi ili ga smjestiti u nepostojanje! Ako ste izgubili djeda, baku ili čak kućnog ljubimca, možete to usporediti riječima: “i djed nije s nama, ali je u našim srcima, možda čak iu našim snovima… tako i Djed Mraz!” A ti ćeš izabrati hoćeš li da postoji u tebi ili ne!”.

ygeiamou.gr

Exit mobile version