Zagreba Lajfhaki

Ponovno otkriveni lijekovi iz antičke Grčke – ’tisućama godina ispred svog vremena’

Većina nas zna da je Hipokrat utemeljitelj racionalne medicine, ali uloga starih Grka u medicini nije toliko poznata.

Jedan od velikih “očeva” moderne farmaceutske znanosti bio je Dioskouridis, važan grčki liječnik, rizotomist, farmaceut – farmakolog i botaničar koji je živio otprilike između 10. i 90. godine.

Služio je kao vojni liječnik, a i danas je poznat po svom djelu O materiji i medicini, koje je pisao 30 uzastopnih godina i koje je imalo veliki utjecaj na farmakologiju više od 16 stoljeća. Do danas se smatra najvećim farmakologom antike.

Dioskorid je pronašao prirodne lijekove bazirane uglavnom na dostupnim biljkama za zdravstvene probleme kao što su bubrežni kamenci i išijas.

Kad ni sam nije mogao naći ono što mu je trebalo na grčkom području, nije se ustručavao ići na duga putovanja. Tipičan primjer je da sve do Armenije, gdje je otkrio da kardamom (koji je sastojak mnogih lokalnih jela u zemlji) ima mnoga ljekovita svojstva.

Prirodni lijekovi i Dioskoridovi lijekovi

Prema povjesničaru Charlesu Freemanu, autoru srodne knjige The Children of Athena: Greek Intellectuals in the Roman Period, Dioskorid je “napravio tisuće veza između bolesti, hranjivih tvari i biljnih namirnica koje su mogle izliječiti te bolesti”.

Freeman nije prva osoba koja je proučavala Dioskoridove spise, ali njegova je knjiga jedna od prvih koja daje modernu, popularnu analizu knjiga i bilješki velikog farmakologa, naglašavajući lijekove koje je koristio i njihovu potencijalnu učinkovitost.

Kako je sam objasnio za list “Express”, Dioskouridis je možda prvi otkrio da lovorov list može pomoći u razbijanju bubrežnih kamenaca, što dosadašnja literatura (ograničena, istina) potvrđuje.

Osim toga, stari Grk je jako vjerovao u ljekovita svojstva kardamoma, za koje je vjerovao da mogu pomoći u liječenju išijasa, kolika, kao i crijevnih parazita. Iako nije bilo dovoljno istraživanja koja bi potvrdila ove pretpostavke, analiza u “Health Line” potvrđuje da kardamom ima jaka protuupalna, antioksidacijska, a možda i antikancerogena svojstva, dok potiče pravilan rad probavnog sustava.

Istodobno, Dioskorid je imao duboko znanje o raznim otrovnim tvarima, kao io tome kako ih koristiti za pomoć svojim pacijentima. Primjerice, preporučio je kukuriku, izuzetno otrovnu biljku, ako bi kod nekog od svojih pacijenata trebao izazvati povraćanje, ali je u svojim bilješkama istaknuo da se “treba uzimati samo u malim količinama”.

ieidiseis.gr

Exit mobile version