Progutati ili progutati – što je ispravno?

Simbol proljeća, novog života, novih početaka, sreće i sreće, ova mala neletačka ptica svija gnijezda pod našim strehama kako bi tamo svake godine podigla svoje potomstvo. Prema predaji, rušenje lastavičijeg gnijezda donosi nesreću, a ako lastavica odabere vaš dom za gnijezdo i obitelj, čeka vas obiteljska sreća, udobnost doma i poznati očev dom. Također se vjeruje da lastavičije gnijezdo ima ljekovitu moć i štiti dom od uroka i magije.

Lastavica je lik u nizu bugarskih književnih djela, bajki, pjesama, slika. Rijetka bijela lasta postaje simbol nade, inspiracija za nenadmašnog Jordana Yovkova, koji je ovjekovječio čudesnu pticu u jednoj od svojih najtužnijih, ali najoptimističnijih priča pod nazivom “Na žici”. Lastavicu crtamo na proljetnim kartama, smijemo joj se zajedno s martinama, spominjemo je svake godine uz prasak proljeća, zato je začuđujuće i nedopustivo sustavno krivo pisati ime ptice selice, a masovno ga ne znati lastavica ili lastavica – kako je ta riječ pravilno napisana.

Top 20 najčešćih pravopisnih grešaka

Progutati ili progutati – što je ispravno?

Ako vjerujete da griješe oni koji sriču i kažu lasta na “a”, niste na dobrom putu. Ne, također niste u krivu ako pticu lastavicu nazovete sa “ona”. Prema Službenom pravopisnom rječniku bugarskog jezika BAN-a iz 2012. dva su oblika lastovica i lastovica dubleti, što znači da su oba točna. Na 361. stranici novog rječnika nalazimo upravo taj podatak – da su oba oblika točna i istinita, pa su rasprave o pisanju imena ptice selice koja na svojim krhkim krilima nosi proljeće, nadu i sreću nepotrebne.

Oblik lasta se sve više i češće upotrebljava kako u razgovoru, tako i u pisanom govoru, zbog čega mnogi smatraju oblik lasta pogrešnim, dijalektalnim ili naslijeđenim od naših predaka. Ispostavilo se da je to netočno, jer službeni pravopisni rječnik navodi oba oblika kao dublete.

10 riječi koje treba prestati koristiti

Lastavice u Bugarskoj

Osim odgovora na pitanje lastavica ili lastavica – što je točno – vjerojatno vas zanimaju i vrste lastavica koje obitavaju kod nas, njihov život i navike. U našoj zemlji živi 5 od ukupno 83 vrste lastavica koje nastanjuju gotovo cijelu kuglu zemaljsku s izuzetkom ledenog kontinenta. Zimuju u toplim zemljama – Africi, ali jaja polažu ispod naših streha, gdje nesebično i monogamno odgajaju mlade u paru. U Bugarskoj se nalazi sljedećih 5 vrsta:

– kamena lasta,

– gradska lasta,

– lastavica s crvenim grlom,

– obalna lastavica,

– seoska lastavica.

Sve su one zakonom zaštićena vrsta na području naše zemlje, a držanje u kavezu je zabranjeno jer dovodi do kobnog ishoda za ove nježne vjesnike proljeća i nosioce nade.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki