Zagreba Lajfhaki

Što učiniti s oteklinom u gornjem dijelu trbuha?

Napuhanost želuca, težina i bolovi među najčešćim su tegobama pacijenata s kojima se liječnici susreću. Razlozi mogu biti manji i neopasni po život kao što su stvaranje plinova, konzumacija neprikladne hrane na koju bolesnik ne sumnja i netoleranciju i sl., te opasni za zdravlje i zahtijevaju pravovremenu dijagnostiku i liječenje.

Međutim, dok stignete u liječničku ordinaciju, vjerojatno ćete željeti znati što učiniti s nadutošću u gornjem dijelu trbuha i koji su vjerojatni razlozi zašto osjećamo ovu nelagodu. Postaviti dijagnozu, bez liječničke pomoći, samo na temelju simptoma težak je pothvat, stoga je pregled kod specijaliste najbolja odluka za vaše zdravlje, no ipak, dok čekate dan pregleda, možete crpiti iz zajedničkog iskustva specijalisti i pacijenti kod oteklina u gornjem dijelu trbuha što učiniti i što bi moglo uzrokovati ovu tegobu.

Uzroci nadutosti u gornjem dijelu trbuha

Među mogućim uzrocima mogu biti kako opasne bolesti tako i one elementarne – prejedanje, nadutost, probavne smetnje i druge, koje uz malo truda i volje možete regulirati dijetom ili promjenom načina života i prehrane, a koje ne predstavljaju opasnost po život i zdravlje.

Teško liječive i neizlječive bolesti teško je kontrolirati bez pomoći liječnika, a oticanje trbuha može biti simptom koji zahtijeva hitnu konzultaciju stručnjaka, zbog čega preporučamo da odmah zakažete termin. Međutim, nemojte žuriti s brigom, jer u velikom postotku slučajeva uzroci oteklina u gornjem dijelu trbuha nemaju nikakve veze s ozbiljnim ili neizlječivim bolestima, već su elementarni. Među tim razlozima su:

– Prejedanje

Nije se teško prejesti tijekom dugih zimskih praznika – Božića, Nove godine, imendana. Stolovi su krcati slasnim napastima, svakodnevno vas pozivaju, slobodnih ruku i instinktivno posežući za stolom, skupljajući kulinarsko iskušenje za iskušenjem, koja rijetko spadaju među najzdravije namirnice za želudac. Prejedanje otežava probavne procese i stvara neravnotežu između hormona sitosti i gladi. Prejedanje dovodi do gladovanja, nakon čega slijedi daljnje prejedanje, a začarani krug u koji upadate je u korijenu težine u želucu, bolova i na kraju žgaravice.

Vrste bolova u trbuhu, čemu nastaju?

Ako je uzrok nadutosti u gornjem dijelu trbuha prejedanje, trebali biste se naučiti hraniti zdravo i s manjim porcijama, ne jesti sve što vam se servira, imati samokontrolu i ne pokušavati probati sve, servirano svim stolovima za kojima sjedite. Također je važno nakon obilnog obroka prošetati ili se baviti nekom drugom laganom tjelesnom aktivnošću kako biste poboljšali probavu i ne opterećivali želudac do bola i nadutosti.

– Plinovi

Glavni uzrok stvaranja plinova, koji je ujedno i odgovor na pitanje “Što s nadutošću u gornjem dijelu trbuha”, povezan je s konzumiranjem previše vlakana. Oni su nedvojbeno dobri za zdravlje, drže nas sitima i sprječavaju prejedanje, ali i dovode do oticanja gornjeg dijela trbuha. To posebno vrijedi za one koji nisu navikli na pretjeranu konzumaciju vlakana. Bolesnici sa sličnim tegobama trebaju privremeno ograničiti unos vlakana kako bi se smanjili neugodni simptomi, a zatim postupno uključivati ​​vlakna u prehranu.

Sindrom iritabilnog crijeva

Oboljeli od ovog sindroma moraju biti oprezni s konzumacijom određenih namirnica na koje imaju intoleranciju, poput mlijeka. Ne postoje samo ljudi koji pate od intolerancije na laktozu, kod kojih svježe mlijeko ima upravo takve posljedice – težinu, otekline i bolove.

– Popunjavanje

Prije nego što počnete tražiti skrivene razloge oticanja u gornjem dijelu trbuha, zapitajte se jeste li se nedavno udebljali. Debljanje neizbježno dovodi do zaobljenja struka i oticanja trbuha.

– Predmenstrualni sindrom

Jeste li žena i vaša mjesečnica uskoro prestaje? Predmenstrualni sindrom, od kojeg nedvojbeno pate mnoge žene, u većini je slučajeva povezan s oticanjem u gornjem dijelu trbuha, bolovima i težinom.

Bolovi u trbuhu nakon jela – liječnik otkrio što emitiraju

Među opasnijim uzrocima koji su vjerojatan odgovor na pitanje “Što učiniti s oteklinom u gornjem dijelu trbuha?” su:

– Ciste jajnika ili maligni tumori.

– Djelomična opstrukcija crijeva.

– miom maternice i dr.

U tim slučajevima, što prije nešto poduzmete, liječenje će biti brže i lakše. Čak su i onkološke bolesti dijagnosticirane u ranoj fazi 100% izlječive, stoga nemojte odgađati pregled kod specijaliste.

Što učiniti s oteklinom u gornjem dijelu trbuha?

Identificiranje uzroka nije rješenje problema, ono će vas uputiti na ispravno ponašanje, ali neće u potpunosti pomoći bolovima u trbuhu. Da biste je ublažili, ne uzimajte tablete protiv bolova na glavu, već čaj koji dokazano donosi zadovoljstvo i lijek za dušu i tijelo, koji nema nuspojava i može vam samo pomoći. Kada prvi put osjetite nelagodu, posavjetujte se s liječnikom. On će vas najlakše ukazati.

Članak je samo u informativne svrhe i nije zamjena za liječnički savjet.

Exit mobile version