U koje doba godine naš mozak najbolje radi?

Osobe sa ili bez demencije i Alzheimerove bolesti mentalno su bolje u kasno ljeto i ranu jesen, dok im se funkcija mozga pogoršava u zimskim i proljetnim mjesecima, pokazalo je novo međunarodno znanstveno istraživanje.

Nova studija istraživača iz SAD-a, Kanade i Francuske analizirala je podatke o 3353 osobe koje su bile podvrgnute neuropsihološkim testovima i analizirale su proteine ​​i gene povezane s Alzheimerovom bolešću.

Znanstvenici, predvođeni dr. Andrewom Limom sa Sveučilišta u Torontu, koji su objavili u medicinskom časopisu PLoS Medicine, otkrili su da su u prosjeku (ne za sve ljude pojedinačno) kognitivne vještine veće ljeti i u jesen, dok se zimi i smanjuju. Proljeće. Sezonske “škare” odgovaraju dobnoj razlici od gotovo pet godina, objasnila je atenska novinska agencija.

Oko 30% je veća vjerojatnost da ćete doživjeti simptome blagog kognitivnog oštećenja ili demencije zimi i u proljeće nego ljeti i jeseni. To vrijedi bez obzira na druge čimbenike rizika kao što su depresija, kvaliteta sna, tjelesna aktivnost i zdravlje štitnjače. Ista sezonska promjena vidljiva je u razinama proteina i gena povezanih s Alzheimerovom bolešću koji se nalaze u mozgu i cerebrospinalnoj tekućini.

Istraživači su istaknuli potrebu da liječnici uzmu u obzir ovu sezonalnost simptoma, posebice kada su oni izraženiji zimi i u rano proljeće.

medicinske vijesti.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki