Uostalom, koliko se često trebamo kupati? – odgovaraju stručnjaci

Poruka slavnih liječnika i ljubitelja higijene je jasna: lijepo je biti čist. Društveni mediji vrve od razgovora o kupaonskoj kulturi. Primjer je trend “tuširanja za sve”, gdje mnogi ljudi dijele svoju trosatnu rutinu tuširanja.

Stručnjaci, međutim, kažu da nema razloga trošiti toliko vremena. “Ne postoji univerzalni pristup kada je riječ o pranju kože i kose”, rekla je dermatologinja Joyce Park iz Seattlea za New York Times.

Godine 2021. istraživači Harvard Healtha otkrili su da se 66% Amerikanaca tušira svaki dan – za neke više nego što je potrebno.

“Idealna učestalost ovisi o vašoj koži i tipu kose, o tome koliko se znojite i koliko ste prljavi”rekao je Park.

Osobito bi onima sa sušom kožom ili onima koji pate od stanja poput ekcema dobro došlo kraće i rjeđe tuširanje jer sapun i voda mogu oslabiti obrambenu snagu kože.

“Ne preporučam dugo kupanje ili svakodnevno tuširanje”, rekao je ranije za New York Post dr. Julie Russak, dermatologinja u privatnoj praksi na Manhattanu. Vrući tuševi i sapuni “zapravo uklanjaju i uništavaju mikrobiom kože”, koji igra ulogu u zaštiti kože i “također je iznimno važan za cjelokupno zdravlje tijela”.

Dermatolozi se slažu da bi se oni koji inače osjećaju potrebu tuširati svaki dan – nakon posla ili vježbanja – trebali usredotočiti “samo na područja koja imaju veću koncentraciju znoja”, rekao je Russak.

Proizvodi koje koristite također mogu biti odgovorni za probleme s kožom.

Dr. Justine Hextall, savjetnica dermatologinje za brend za njegu kože La Roche Posay, upozorila je da zategnuta, suha koža može biti znak oštećene kožne barijere, jakih sredstava za čišćenje ili korištenja prevruće vode.

“Ako vam je koža suha nakon pranja lica, to obično znači da je sredstvo za čišćenje pregrubo, skida kožnu barijeru (vanjski sloj kože) i na kraju dovodi do gubitka vlage”, nedavno je rekla za Metro, objašnjavajući taj osjećaj “točke”. clean” nakon čišćenja može značiti promjenu pH vrijednosti kože i time oštećenu barijeru kože.

Uporne akne, bore, grube mrlje, suha ili ljuskava koža, svrbež i osjetljivost ili peckanje pri nanošenju proizvoda znakovi su oštećene kožne barijere, prema Klinici Cleveland.

Sve ovo također se odnosi na vaše osjetljivo genitalno područje, koje ne zahtijeva ništa više od nježnog sredstva za čišćenje bez mirisa – ili “samo koristite vodu”, rekao je dermatolog Azadeh Shirazi iz La Jolle, Kalifornija, za Times.

zvijer vijesti.gr

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki