Zagreba Lajfhaki

Valerijana: Sve što trebate znati o biljci za smirenje

Valerijana je višegodišnja zeljasta biljka koja uspijeva u Sjevernoj Americi, Europi i Aziji i od davnina se koristi zbog svojih sedativnih i anksiolitičkih svojstava.

⇒ Biljka je jeftina zamjena za kemijske anksiolitičke lijekove, bez odgovarajućeg rizika od ovisnosti.

Ulja koja sadrži imaju učinak sličan benzodiazepinima, skupini lijekova sa sedativnim, anksiolitičkim, antikonvulzivnim, anestetičkim i mišićno relaksirajućim svojstvima koji se često koriste za pružanje kratkotrajnog olakšanja od teške tjeskobe ili nesanice. U prošlosti se koristio i kod pacijenata s epilepsijom.

Valerijana cvjeta od ljeta do jeseni uglavnom u mjestima s vlažnom i hladnom klimom. Možete ga pronaći na poljima, ali i uzgojiti sami u vrtu ili u posudi. Sakupite njezino korijenje u jesen i obavezno ga osušite daleko od svjetlosti ili ga potražite u travarima i ljekarnama.

Osim anksiolitičkih svojstava, valerijana se također smatra korisnom kod artritisa, neuralgije, kolitisa, hipertenzije, crijevnih kolika, reumatskih bolova i dismenoreje, ali i kod grčeva, migrene, nesanice, zubobolje i nervozne astme.

⇒ Ako vas boli glava, možete piti uvarak od valerijane tako da 10 grama listova ili korijena valerijane prokuhate u jednoj litri vode.

Za borbu protiv nesanice ostavite šaku listova valerijane u dvije šalice kipuće vode 45 minuta, dobro poklopite posudu kako se uvarak ne bi ohladio. Piti 3-4 puta dnevno, kao i 30-45 minuta prije spavanja.

⇒ Trebate ipak znati da u velikim dozama valerijana uzrokuje loše raspoloženje.

Treba ga koristiti samo tjedan dana, nakon toga treba napraviti pauzu od dva do tri tjedna. U razdoblju “apstinencije” dopušteno je opuštanje u kupki s pjenušavom kupkom s 5-10 kapi eteričnog ulja valerijane u vodi.

Izvor: medicalnews.gr

Exit mobile version