Zagreba Lajfhaki

Vrtlari, vrijeme je za sadnju sadnica ako želite uživati ​​u dobroj žetvi

Ljudi koji su strastveni vrtlari vole uzgajati vlastite sadnice jer znaju da će, ako se o njoj brinu, dobiti sorte koje stvarno žele. Nažalost, postoje trgovci kojima se ne može u potpunosti vjerovati i moguće je kupiti sortu koju ne želite, misleći da kupujete drugu. Želite li tu mogućnost svesti na najmanju moguću mjeru, kupujte sadnice od ovlaštenih uzgajivača.

Ako ćete sadnice uzgajati u dvorištu, to možete činiti u plastenicima ili staklenicima, ili u tunelima/gnijezdima koji su obloženi polietilenom. Koje će dimenzije biti ovisi o vama i količini presadnica koje želite uzgajati.

Uzgajajte svoje patlidžane ovako i uživat ćete u obilnoj berbi

Vrtlari bez ili s malim dvorištima mogu uspješno uzgajati sadnice kod kuće. Kod uzgoja presadnica važna je priprema i sastav gnojivne smjese. Koriste se mješavine različitih supstrata, najčešće se pripremaju od dobro istrunulog stajnjaka i zemlje, ali je važno da se koristi tlo na kojem nije nedavno raslo povrće. U supstrat se može dodati i perlit, kao i treset u raznim omjerima, najčešće 2:1 ili 3:1 u korist gnojiva.

Sjetva sjemena je u različito vrijeme koje je određeno time kada će se biljke posaditi u vrt na stalno mjesto. U Bugarskoj se rana, au mnogim regijama i srednje rana i kasna proizvodnja povrća obavlja već uzgojenim presadnicama. U vrt treba posaditi presadnice rajčice, patlidžana i paprike stare oko 60 dana, a dinja, lubenica i krastavaca stare 25-28 dana.

Koje su prednosti uzgoja presadnica?

  • Uzgoj sadnica ima niz prednosti:
  • Postizanje većih prinosa kao rezultat boljeg ukrašavanja površina;
  • Prvi plodovi sazrijevaju ranije;
  • Postoji bolja iskorištenost područja;
  • Sadnja sadnog materijala u poodmakloj fenofazi;

Kada započeti ranu sjetvu?

Tlo treba što prije obraditi i krenuti sa sjetvom rotkvica. Vrtlari koji žive u toplijim krajevima mogu to učiniti prvog sunčanog zimskog dana u godini.

Kako jednostavno uzgojiti presadnice u boci?

Sijte na ravnu površinu, u niske gredice s razmakom između redova 10-15 cm i dubinom sjetve 2-3 cm.Možete obaviti i raspršenu sjetvu zakopavanjem sjemena na istu dubinu. Za 1 m2 trebat će vam 1,5 g sjemena. Važno je da sjeme bude posijano u vlažnu zemlju jer ako ga nakon toga zalijete stvorit će se zemljina pokorica i to će otežati njegovo klijanje. Nakon što biljke niknu rano u proljeće, potrebno je pregledati usjev i ako je gust prorijediti ga. Redovito plijevite i zalijevajte rotkvice, posebno kada korijen raste. Rotkvice će biti spremne za oko 30 dana nakon što niknu.

Provjerite sve novosti na Actualno.com

Više od VRTLARSTVO:

Siječanj u vrtu: Evo što možete učiniti ovaj mjesec

4 prekrasna cvijeta koja biste trebali posaditi u siječnju

Orhideja i najbolja njega za nju

Uzgoj stabla novca: privucite novac i sreću!

Njega i dobri uvjeti za Anthurium: Oduševit će vas svojim bojama

TOP 5 savjeta za dobru njegu sobnih biljaka zimi

Zašto pupoljci kineske ruže otpadaju?

Kako zaštititi biljke od hladnoće tijekom zimskih mjeseci?

Zašto je važno orezivati ​​biljke? Oni će vam biti zahvalni

Orhideja u zimskim mjesecima: Pravilna njega biljke

Exit mobile version