Zašto ne biste trebali spavati s upaljenim svjetlom

Spavanje s upaljenim svjetlom može se činiti bezopasnom praksom, ali može imati štetne učinke na vaše fizičko i psihičko stanje. Iako blagi sjaj može pružiti osjećaj ugode, može poremetiti prirodni ciklus sna i budnosti u tijelu i pridonijeti raznim zdravstvenim problemima.

Jedan od glavnih razloga zašto izbjegavati spavanje s upaljenim svjetlom je njegov učinak na proizvodnju melatonina. Melatonin je hormon koji regulira spavanje i budnost, a na njegovo lučenje utječe cirkadijalni ritam. Izloženost svjetlu, posebno plavom svjetlu koje emitiraju lampe, potiskuje proizvodnju melatonina, signalizirajući tijelu da je još dan. Ova smetnja može uzrokovati poteškoće s uspavljivanjem i lošu kvalitetu sna, zbog čega se sljedeći dan osjećate umorno i letargično.

Također, spavanje s upaljenim svjetlom može doprinijeti poremećajima spavanja. Istraživanja pokazuju da je izlaganje umjetnom svjetlu noću povezano s povećanim rizikom od nesanice. Stalna prisutnost svjetla može zbuniti unutarnji sat tijela, što otežava uspostavljanje redovnog obrasca spavanja. S vremenom ta nedosljednost može dovesti do kroničnog nedostatka sna, što je povezano s nizom zdravstvenih problema, uključujući kardiovaskularne bolesti, pretilost i oštećenu kognitivnu funkciju.

Više: loš san je opasniji od neispavanosti

Spavanje s upaljenim svjetlom može negativno utjecati na vašu cjelokupnu kvalitetu sna. Tijelo prolazi kroz različite cikluse spavanja, uključujući REM (brzo kretanje očiju) i ne-REM faze. Ovi ciklusi igraju ključnu ulogu u konsolidaciji pamćenja, učenju i ukupnoj kognitivnoj funkciji. Izloženost svjetlu tijekom sna može poremetiti te cikluse, ometajući sposobnost mozga da obavlja te osnovne funkcije. To može dovesti do poteškoća s koncentracijom, gubitaka pamćenja i pada ukupne kognitivne sposobnosti.

Osim fizioloških učinaka, spavanje s upaljenim svjetlom može imati i psihičke posljedice. Izloženost svjetlu noću može doprinijeti povećanim razinama stresa i tjeskobe, budući da tijelo tumači svjetlost kao signal da ostanemo budni i oprezni. Kronični stres i tjeskoba, zauzvrat, mogu pogoršati probleme sa spavanjem, stvarajući začarani krug koji je teško prekinuti.

Za promicanje zdravog okruženja za spavanje, iznimno je važno stvoriti taman i ugodan prostor. Gašenje ili prigušivanje svjetla prije spavanja omogućuje vašem tijelu da prirodno proizvodi melatonin i signalizira vašem mozgu da je vrijeme za opuštanje. Ulaganje u zavjese za zamračivanje, korištenje maski za spavanje i odabir opcija osvjetljenja pogodnih za spavanje može dodatno poboljšati kvalitetu vašeg sna i pridonijeti općem blagostanju. Dakle, kako biste osigurali miran san i dugoročno održali zdravlje, preporučljivo je ne spavati s upaljenim svjetlom.

Izvor: Healthline

Opširnije: Najbolje vrijeme za spavanje – odmor i oporavak

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki