Zagreba Lajfhaki

Čega se boje ličinke kukolja: kako se nositi sa štetočinama

Cockchafer predstavlja prijetnju vrtlarima i vrtlarima. Odrasle jedinke jedu lišće drveća, ali najveću štetu uzrokuju ličinke koje se hrane korijenjem biljaka.

Kao rezultat toga, zahvaćene biljke slabe, nezadovoljavajuće se razvijaju i postaju osjetljive na bolesti i štetočine.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, znanstveni agronom i dizajner krajolika, rekla nam je što učiniti u takvoj situaciji.

Neutralizacija ličinki kukolja složen je zadatak koji zahtijeva integrirani pristup i poznavanje slabih strana ove podmukle štetočine.

Biološke značajke ličinki kukolja

Ličinke kukolja, također poznate kao kukci, provode 3-4 godine u tlu prije nego što se razviju u odrasle kukce. Za to vrijeme uspijevaju uzrokovati značajnu štetu korijenskom sustavu biljaka.

Fotografija: © Belnovosti

Hrušči imaju meko, zakrivljeno bijelo tijelo sa žuto-smeđom glavom i tri para nogu. Žive u gornjim slojevima tla, aktivno se hrane korijenjem raznih biljaka, preferirajući mlade i sočne.

Prirodni neprijatelji Hruščova

U prirodi, Hruščov ima mnogo neprijatelja. Ptice poput topova, čvoraka i drozdova rado jedu ličinke koje se nalaze u gornjim slojevima tla. Ježevi, krtice i rovke također nisu skloni jesti kornjaše.

Neke vrste insekata, kao što su zemovlje, grabežljivci su i love ličinke majske zlatice.

Očuvanje bioraznolikosti na staništu doprinosi prirodnoj regulaciji brojnosti štetnika.

Agrotehničke metode suzbijanja

Jedan od najučinkovitijih načina borbe protiv kornjaša je redovito duboko kopanje tla.

Prekopavanjem zemlje remetimo uobičajeno stanište ličinki, čineći ih dostupnijima pticama i drugim grabežljivcima. Posebno je učinkovito jesensko kopanje, jer se ličinke dižu u gornje slojeve tla radi zimovanja.

Zamke za ličinke

Postoje različite vrste zamki koje pomažu smanjiti broj ličinki kukolja. Jedan od najjednostavnijih načina je ugradnja svjetlosnih zamki.

Odrasle kokoši lete prema svjetlu, pa možete staviti izvor svjetla u prostor iznad posude s vodom, dodajući u vodu malo kerozina ili biljnog ulja. Jednom uhvaćeni u zamku, kornjaši neće moći pobjeći i uginut će.

Biološki lijekovi

Posljednjih godina sve su popularniji biološki pripravci za suzbijanje štetočina, uključujući i ličinke kukolja.

Ovi pripravci sadrže mikroorganizme koji inficiraju ličinke bez štete za okoliš ili korisne insekte. Prednost bioloških proizvoda je njihova sigurnost za ljude i kućne ljubimce.

Narodni lijekovi

Postoje mnogi narodni lijekovi za borbu protiv Hruščova. Jedan od najpopularnijih je zalijevanje tla infuzijom ljuske luka.

Ljuske luka sadrže tvari koje odbijaju ličinke. Za pripremu infuzije ljuske luka prelijte kipućom vodom i ostavite nekoliko dana. Dobivenom otopinom zalije se tlo oko biljaka.

Prevencija pojave kornjaša

Spriječiti pojavu ličinki kukolja mnogo je lakše nego se boriti protiv njih. Jedna od glavnih preventivnih mjera je pažljiv odabir sadnog materijala.

Kada kupujete sadnice, morate pažljivo pregledati korijenje na prisutnost ličinki. Također je važno pridržavati se pravila plodoreda i ne saditi biljke osjetljive na napad kukolja na isto mjesto nekoliko godina zaredom.

Suzbijanje ličinki kukolja složen je zadatak koji zahtijeva višestruk pristup. Različitim metodama može se smanjiti populacija štetnika i osigurati zaštita biljaka.

Ranije smo govorili o tome zašto se polikarbonat brzo kvari.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version