Colorado krumpirova zlatica: metode borbe, stvarne i izmišljene – vrtlari otkrivaju tajne

Teško da postoji štetnik koji može više smanjiti prinose krumpira od koloradske krumpirove zlatice.

Ovaj kukac koji jede lišće praktički nema neprijatelja u prirodi, pa borba protiv njega u potpunosti pada na ramena vlasnika ljetnih vikendica.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, znanstveni agronom i dizajner krajolika, savjetovala je kako se nositi s koloradskom zlaticom.

U arsenalu ljetnih stanovnika postoje tri glavne metode zaštite: kemijska, biološka i agrotehnička.

Kemijska metoda temelji se na upotrebi anorganskih spojeva koji su otrovni za kornjaše, koji su u jednoj ili drugoj mjeri opasni za ljude, što je važno zapamtiti prilikom obrade.

Štetočina krumpira
Fotografija: © Belnovosti

Osim toga, potrebno je strogo poštivati ​​dozu. Ako je manji od preporučenog, lijek neće djelovati učinkovito, štetnik će steći imunitet i daljnja uporaba kemikalije bit će beskorisna.

Također je potrebno uzeti u obzir da je uporaba kemijske metode nakon početka faze gomoljanja krajnje nepoželjna, jer toksična kemikalija, apsorbirana kroz pore u listove, može proći u gomolje i učiniti ih potencijalno opasnim za naše zdravlje.

Biološka metoda također uključuje liječenje krumpira lijekovima. Ali oni se ne temelje na “kemiji”, već na bakterijama koje mogu imati negativan učinak na bubu.

Buba postaje letargična, gubi sposobnost razmnožavanja i ishrane te ubrzo umire.

Neosporne prednosti bioloških pripravaka su njihova sigurnost, nemogućnost štetnog djelovanja na okoliš, čovjeka ili žetvu, koji zajamčeno ne sadrži niti tragove pesticida.

Agrotehnička metoda uključuje duboko jesensko kopanje, korištenje zdravog sadnog materijala, uzgoj sorti otpornih na Colorado krumpirovu zlaticu, izmjenične usjeve na mjestu, pravovremeno uništavanje korova itd. Zapravo, metoda je dobar dodatak dvije gore opisane.

Istine radi, treba napomenuti da postoje i metode koje su, uglavnom, apsolutno beskorisne.

Konkretno, ručno prikupljanje može se nazvati gubitkom truda i vremena. Koriste ga mnogi vlasnici zemljišta, nadajući se da će smanjiti broj insekata na plantaži krumpira.

To se neće dogoditi, jer je poznato da kornjaš može dobro letjeti, zahvaljujući čemu će novi odmah stići na mjesto sakupljenih lisnjaka.

Osim toga, metoda je izuzetno zamorna i može se preporučiti, čak i onda s velikim rezervama, ako se sadnja sastoji od nekoliko malih gredica.

Ako su dva ili tri hektara dodijeljena za usjeve, zbirka će biti apsolutno beskorisna sa svih točaka gledišta.

Postoji još jedna zabluda da se koloradska zlatica može istrijebiti uz pomoć određenih ptica.

Doista, fazani, purani i biserke mogu pojesti nametnika, ali nisu u potpunosti sposobni obuzdati njegovo širenje i zaštititi usjev.

Neki ljudi među krumpire stavljaju biljke koje odbijaju, poput češnjaka, u nadi da će njihov miris otjerati insekte.

To je zabluda. Nepozvani gost iz daleke države Colorado neće se bojati mirisa češnjaka.

Neće ga spriječiti ni posipanje vrhova drvenim pepelom. Kontrola pepela je neučinkovita, makar samo zato što prah na lisnim pločama ne ostaje dugo. Za kratko vrijeme ili će ga otpuhati slab povjetarac ili oprati malo kiše.

Ponekad lisnu zlaticu pokušavaju uništiti prskanjem vrhova razrijeđenim octom.

Sasvim je moguće da će oštar miris isprva uplašiti bubu, ali nakon što se tekućina osuši, opet će početi jesti lišće s ništa manje entuzijazma. Osim toga, ocat može lako oštetiti lišće i dodatno oštetiti krumpir.

Ranije smo vam rekli kako uzgajati lukovičasto cvijeće u loncima.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki