Zagreba Lajfhaki

Da bi staklenik bio zadovoljan berbom, svakako to učinite u proljeće

Koliko ćemo i kakvih plodova sakupiti ovisi o više uvjeta, a glavni je plodnost tla.

Tijekom prethodne sezone je iscrpljen, potrebno je dodati važne komponente za rajčice, krastavce i paprike.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja mrežne publikacije Belnovosti, agronom i krajobrazni dizajner, govori kako pripremiti staklenik za novu sezonu.

Trebalo bi to unaprijed pripremiti, ja to radim od jeseni. Vrlo pažljivo uklanjam sve ostatke biljaka, uključujući malč.

Fotografija: © Belnovosti

Ako su biljke bile bolesne, vrhove ne stavljam u kompost, već ih spaljujem. Pokušavam oprati unutrašnjost staklenika otopinom sapuna za pranje rublja (komada vode u kanti s dodatkom gorušice u prahu).

Proljeće dolazi – staklenik čeka

Općenito je prihvaćeno da je zelenu gnojidbu potrebno sijati u jesen, ali ja to radim u rano proljeće, početkom travnja.

Uspiju povećati zelenu masu do 20 cm, obogatiti tlo fosforom i kalijem, spriječiti rast korova, uništiti puževe puževe i žičnjake.

Volim miješati sjemenke različitih biljaka: uljane repice, grahorice, facelije, gorušice, uljane rotkve. Zeleno gnojivo pokosim i zakopam u zemlju. Uz takvu zelenu gnojidbu možete zaboraviti na stajnjak.

Morska trava je izvrsno gnojivo koje se osušena prodaje u vrtlarstvu. Prirodni proizvod će obogatiti zemlju cinkom, željezom, magnezijem, dušikom, kalijem i drugim elementima u tragovima.

Alginska kiselina koju sadrže potiče razmnožavanje korisnih mikroba. Dodajem ga prilikom kopanja.

Otprilike jednom svake tri godine dodajem koštano brašno, zasićujući tlo fosforom i kalcijem. Ovo gnojivo može biti i štetno – višak fosfora zagadit će tlo, pa je važno ne pretjerivati.

A za zadržavanje vlage dodajem i tresetnu mahovinu. Sadrži sphagnol koji ubija bakterije i gljivice. Mahovina također poboljšava strukturu tla i zadržava vlagu.

Sprema se za slijetanje

10 dana prije sadnje u stakleniku, zalijevam krevete fitosporinom i pokrivam ih filmom. Korisne bakterije će se baciti na posao i pripremiti tlo za sadnice.

Prilikom sadnje u svaku rupu stavljam zreli kompost ili humus i drveni pepeo.

Takva priprema daje rezultate – žetva će vas zadovoljiti. Ali moramo pažljivo pratiti stanje biljaka, štetnike, spriječiti razvoj bolesti…

Ranije smo vam rekli zašto posađeno sjeme ne klija.

Exit mobile version