Zagreba Lajfhaki

DIY filmski staklenik: kako izgraditi i brinuti se

Seoski staklenik napravljen od filma izvrsno je rješenje za one koji žele uzgajati povrće, voće i bobice na svojoj parceli. Sagraditi takav plastenik nije teško, a rezultati će biti vidljivi za nekoliko mjeseci.

U ovom članku ću vam reći kako pravilno izgraditi seoski staklenik od filma kako biste dobili izvrsnu žetvu.

Odabir mjesta i veličine staklenika

Prvi korak u izgradnji staklenika je odabir mjesta i veličine.

Odaberite mjesto gdje će staklenik dobiti maksimalnu količinu sunčeve svjetlosti bez pregrijavanja.

Da biste odredili veličinu staklenika, morate uzeti u obzir koliko biljaka planirate uzgajati, kao i veličinu vaše parcele.

Fotografija: © Belnovosti

Priprema temelja

Kako bi staklenik čvrsto stajao i ne bi ga oštetio vjetar, potrebno je pravilno pripremiti temelj.

Da biste to učinili, iskopajte rupe duboke oko 30-40 cm i ispunite ih betonom. Za veću čvrstoću možete koristiti pojačanje.

Ugradnja okvira

Okvir staklenika mora biti dovoljno jak i otporan na vjetar. Da biste to učinili, koristite debele metalne cijevi ili drvene blokove.

Postavite okvir na temelj, zavarite ga ili ga pričvrstite vijcima. Važno je da okvir bude gladak, a uglovi ravni.

Filmska instalacija

Nakon postavljanja okvira, možete početi postavljati film. Da biste to učinili, kupite poseban film za staklenik. Mora biti dovoljno čvrsta i otporna na sunčevu svjetlost.

Odmotajte film i pričvrstite ga za okvir, ostavljajući labave krajeve, koji se zatim mogu pričvrstiti za tlo ciglama ili drugim teškim predmetima.

Stvaranje mikroklime

Da bi biljke brzo rasle i dale dobru žetvu, potrebno je stvoriti optimalnu mikroklimu unutar staklenika. Da biste to učinili, potrebno je osigurati dovoljno svjetla, vlage i topline.

Za osvjetljavanje staklenika mogu se koristiti električne lampe ili rasvjetne cijevi. Međutim, pod uvjetom da postoji dovoljno prirodnog svjetla, to nije uvijek potrebno.

Kako biste osigurali dovoljnu vlažnost, redovito provjetravajte staklenik i zalijevajte biljke.

Za održavanje topline unutar staklenika možete koristiti izolacijske materijale poput mineralne vune ili polistirenske pjene. Također možete koristiti dizalice topline ili podno grijanje.

Uzgoj biljaka

Nakon što je staklenik spreman, možete početi uzgajati biljke. Odaberite sorte koje su prikladne za uzgoj u stakleniku i uzmite u obzir njihove zahtjeve za svjetlom, temperaturom i vlagom.

Osigurajte biljkama dovoljno vode, gnojiva i svjetla. Redovito provjetravajte staklenik kako biste izbjegli pregrijavanje i pojavu gljivičnih bolesti.

Njega staklenika

Da bi staklenik služio dugo i učinkovito, potrebno ga je redovito njegovati. To uključuje čišćenje filma od prljavštine i prašine, kao i zamjenu oštećenih područja.

Također je potrebno redovito provjeravati okvir staklenika na oštećenja i po potrebi izvršiti popravke.

Pravilno izgrađen staklenik pružit će optimalne uvjete za rast biljaka i pomoći vam da dobijete izvrsnu žetvu.

Slijedeći jednostavne korake, možete izgraditi vlastiti staklenik i uživati ​​u svježim, ukusnim proizvodima tijekom cijele godine.

Ranije smo vam rekli kako pripremiti gnojivo za sadnice od kaše.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version