Isprobajte ovu metodu – i jako će vam se svidjeti: kako posijati mrkvu da nikne brže od korova

Mrkva se može nazvati jednim od najpopularnijih povrća koje sade svi ljetni stanovnici.

Međutim, glavni problem pri uzgoju je konkurencija s korovom, koji može “ugušiti” sadnice i uzrokovati usporen rast, kaže Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja mrežne publikacije BelNovosti, agronom i dizajner krajobraza.

Stoga vrijedi pogledati nekoliko savjeta koji će vam pomoći da mrkvu posijete tako da nikne brže od korova.

Kako pripremiti tlo

Važno je odabrati mjesto s laganim, dobro dreniranim tlom bogatim organskom tvari.

Nekoliko tjedana prije sjetve preporuča se prekopati tlo na dubinu od 25-30 cm i dodati kompost ili humus. To će poboljšati strukturu tla i osigurati bitne hranjive tvari za biljke.

Mrkva
Fotografija: © Belnovosti

Koje sorte je najbolje koristiti?

Za uspješan rast mrkve važno je odabrati pravu sortu, uzimajući u obzir klimatske uvjete vaše regije.

Nekim sortama više odgovara hladna klima, drugima više odgovara topla klima. Ima smisla obratiti pozornost na sorte ranog sazrijevanja koje se brže razvijaju i manje su osjetljive na konkurenciju s korovima.

Sjeme treba obraditi

Da biste to učinili, sjeme se natapa u toploj vodi 24 sata, zatim se osuši i klija na vlažnoj krpi nekoliko dana. To omogućuje brže bubrenje sjemena i početak procesa klijanja.

Kako sijati

Mrkvu treba sijati u dobro navlaženu zemlju. Gredice se prave 1-2 cm duboke, razmak između redova treba biti oko 20-25 cm.

Sjeme se sije u razmacima od 2-3 cm jedno od drugog kako bi se izbjegla prevelika gustoća usjeva, čime se smanjuje mogući utjecaj korova.

Korištenje pokrovnog materijala

Da biste zaštitili usjeve od korova i zadržali vlagu, možete koristiti pokrovni materijal kao što je agrofibre ili film.

To će stvoriti povoljne uvjete za sadnice i smanjiti broj korova. Pokrivni materijal se uklanja kada sadnice dostignu visinu od 2-3 cm. Umjesto pokrovnog materijala može se koristiti malč.

Redovito labavljenje i uklanjanje korova

Važno je redovito rahliti tlo i uklanjati korov, posebno u prvim tjednima nakon sjetve.

Rahljenje poboljšava prozračivanje tla i potiče bolji prodor vode i hranjivih tvari do korijena biljaka.

Plijevljenje se provodi pažljivo kako se ne bi oštetili mladi izdanci mrkve. Bolje je isprva iščupati korov golim rukama kako ne bi oštetili biljke.

Ranije smo vam rekli kako dobiti dobru žetvu trešanja.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki