Kada, gdje i kako saditi jagode: savjet agronoma kako biste dobili veliku žetvu bobica

Ovo voće vole svi, i djeca i odrasli. I sami plodovi imaju izvrstan okus.

Ali ova biljka je prilično hirovita i zahtijeva njegu. Ali nije previše teško, stoga nemojte se prestrašiti.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, agronom i krajobrazni dizajner, rekla je kako saditi sadnice jagoda.

Samo se trebate pridržavati osnova sadnje i njege. Jagode možete uzgajati pomoću sjemena ili sadnica.

Ali uzgoj iz sjemena je prilično radno intenzivan proces, pa je vrtlarima početnicima bolje koristiti sadnice.

jagoda
Fotografija: © Belnovosti

Kada ga treba saditi?

Unatoč činjenici da je ova biljka prilično hirovita, također je prilično fleksibilna kultura. Stoga se može saditi tijekom cijele sezone, ali treba izbjegavati posebno vruće vrijeme.

Za to je najbolji kolovoz – početak rujna. Sadnja bobičastog voća u ovom razdoblju omogućit će vam postizanje rezultata sljedeće godine. Ali možete ga posaditi i u proljeće.

Da biste to učinili, bobice se sade u stakleniku u rano proljeće, au svibnju se mogu staviti na otvoreno tlo tek nakon što mraz prestane noću.

Najbolje je saditi po oblačnom, vlažnom vremenu, a poželjno je i navečer.

I sve zato što će se na sunčevim zrakama mlade sadnice osjećati neugodno i možda se čak neće ukorijeniti.

Odabir mjesta slijetanja

Budući da se njegov korijenski sustav nalazi prilično blizu površine tla, ne smije se dopustiti da postane previše vlažan ili, obrnuto, da se osuši.

Stoga biste trebali odabrati mjesto na kojem voda neće stagnirati tijekom cijele godine.

Također ne biste trebali saditi sadnice bobičastog voća ispod drveća, jer biljka ne voli tamna mjesta. Osim toga, mjesto na kojem će se saditi jagode treba biti osvijetljeno cijeli dan.

Ne možete posaditi biljku na mjestu gdje su rasli krastavci ili krumpir, a sve zato što su ti usjevi često zaraženi kasnom plamenjačom, što može naštetiti bobicama i dovesti do njihove smrti.

Između ostalog, treba izbjegavati i mjesta gdje rastu višegodišnji korovi, poput pšenične trave i čička. Jagode neće tolerirati takvo susjedstvo i bit će ugnjetavane korovom.

Sadnja bobičastog voća

Za početak, pripremaju se sadnice, njihovi korijeni moraju biti odrezani na 7 cm, također morate ukloniti sve listove osim 2 najmanja, a također morate ostaviti bazu apikalnog pupoljka.

Nakon toga korijenje se tretira kako bi se zaštitilo od napada parazita i bolesti. Da biste to učinili, morate napraviti otopinu, gdje trebate dodati 3 žlice na 10 litara vode. l. sol i 1 žličica. bakreni sulfat. Nakon toga, sadnice je potrebno staviti u otopinu 15 minuta. Zatim se izvade i isperu tekućom vodom.

Zatim, u odabranom području, trebate napraviti rupu dubine oko 20 cm s bajunet lopatom.Zatim se obilno zalijevaju vodom.

Zatim se sadnica stavlja tamo, a vršni pupoljak mora biti u ravnini s tlom, inače mlado lišće neće imati mjesta za rast i sadnica će uginuti. Zatim se prekriva zemljom, zbijajući tlo i zalijeva iz kante za zalijevanje.

U suhom vremenu biljke je potrebno zalijevati svaki drugi dan tjedan dana dok se sadnice ne ukorijene.

Nakon što se voda apsorbira u tlo, morate ga malčirati tresetom i humusom. To se radi kako bi se izbjeglo stvaranje kore na tlu i za dobar rast biljaka.

Ranije smo vam rekli kako hraniti sadnice rajčice kako bi ojačale.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki