Kada ne treba hraniti sadnice: 4 slučaja o kojima vrtlari moraju znati

Da bi sadnice dobro napredovale i izrasle u zdrave biljke, treba im posvetiti puno pažnje. Jedan od najvažnijih aspekata brige o sadnicama je zalijevanje i gnojidba.

Međutim, jeste li znali da postoje trenuci kada ne biste trebali hraniti svoje sadnice? U ovom članku ćemo govoriti o tome kada ne biste trebali hraniti sadnice.

Osvrnimo se na preporuke stručnjaka internetske publikacije Belnovosti i agronoma Anastasia Kovrizhnykh.

Kad su sadnice premlade

Prerano hranjenje sadnica može učiniti više štete nego koristi jer još nisu u stanju preraditi hranjive tvari. U početku, sadnice dobivaju hranjive tvari iz samog sjemena.

sadnica
Fotografija: © Belnovosti

Tek kada se rezerve sjemena potroše, sadnice zahtijevaju dodatna hranjiva. To se obično događa nakon što se pojavi prvi set pravih listova, što je otprilike dva do tri tjedna nakon klijanja.

Prerano hranjenje sadnica može uzrokovati opekotine hranjivim tvarima ili ono što je također poznato kao opekotine gnojiva.

Spaljivanje hranjivih tvari događa se kada se soli gnojiva nakupljaju u mediju za uzgoj, uzrokujući opadanje ili venuće lišća.

To može prouzročiti dugotrajnu štetu vašim sadnicama, rezultirati lošim rastom biljke, osjetljivošću na bolesti, pa čak i smrću. Stoga, prije hranjenja mladih sadnica, provjerite jesu li već dovoljno zrele za rad s gnojivima.

Kada vaše sadnice miruju

Ako sadnice uzgajate u zatvorenom prostoru, morate uzeti u obzir sezonske promjene. Tijekom hladnih sezona, poput zime, stope rasta obično se usporavaju i sadnice mogu postati uspavane. Mirovanje je stanje mirovanja u kojem biljke postaju neaktivne radi očuvanja energije.

Tijekom mirovanja, sadnice praktički ne trebaju hranjenje, jer je njihov metabolizam znatno niži.

Hranjenje uspavanih sadnica može rezultirati nakupljanjem nepotrebnih hranjivih tvari koje biljke ne mogu iskoristiti, što može dovesti do sagorijevanja hranjivih tvari. Stoga se suzdržite od hranjenja sadnica dok se ne pojave znakovi novog rasta.

Kada su vaše sadnice pod stresom

Stres kod sadnica može se pojaviti zbog raznih čimbenika kao što su prekomjerno zalijevanje, nedovoljno zalijevanje, napad štetnika, ekstremne temperature i bolesti.

Ako su vaše sadnice pod stresom, možda neće moći učinkovito apsorbirati i iskoristiti gnojiva. To može dovesti do nakupljanja hranjivih tvari i, kao rezultat, do njihovog sagorijevanja.

Važno je omogućiti presadnicama koje su pod stresom da se oporave prije nego što ih nahranite hranjivim tvarima.

Pravilna kontrola štetočina, kontrola temperature i tehnike prevencije bolesti pomoći će u smanjenju stresa kod sadnica.

Kada se sadnice oporave i počnu aktivno rasti, nastavite s hranjenjem hranjivim tvarima.

Kada je vaše tlo već bogato hranjivim tvarima

Važno je napomenuti da hranjenje sadnica s više hranjivih tvari nego što je potrebno neće nužno rezultirati boljim rastom biljaka. Zapravo, pretjerano hranjenje sadnica može učiniti više štete nego koristi.

Prije nego odlučite hoćete li hraniti svoje sadnice ili ne, provjerite razine hranjivih tvari u vašem mediju za uzgoj.
Ako je vaše tlo već bogato hranjivim tvarima, dodavanje više može uzrokovati njegovo izgaranje. Razine hranjivih tvari u tlu možete testirati pomoću pribora za ispitivanje tla.

Zaključno, znati kada ne treba hraniti svoje sadnice jednako je važno kao i znati kada ih hraniti.

Hranjenje sadnica prerano kada su u stanju mirovanja, pod stresom ili kada je tlo već bogato hranjivim tvarima može rezultirati opeklinama hranjivih tvari. Vodite računa o čimbenicima o kojima se govori u ovom članku kako biste osigurali da vaše sadnice izrastu u zdrave biljke.

Ranije smo pisali o tome zašto možete sijati sadnice već u siječnju.

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki