Kako dobiti dobru berbu trešanja: savjeti i trikovi

Uzgoj trešnje je posao koji zahtijeva određeno znanje i trud.

Mnogi vrtlari zabrinuti su zbog niskih prinosa ili plodova loše kvalitete. Da bi se postigla maksimalna produktivnost, potrebno je uzeti u obzir mnoge čimbenike: od odabira prave sorte do karakteristika njege stabla.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, agronom i dizajner krajobraza, rekla nam je što učiniti u takvoj situaciji.

Odabir sorti

Odabir prave sorte trešnje igra važnu ulogu u uspješnom uzgoju. Različite sorte imaju svoje karakteristike i zahtjeve za uvjete uzgoja.

Vrtlar mora uzeti u obzir klimatske uvjete regije, otpornost sorte na bolesti i štetočine, kao i vrijeme sazrijevanja plodova.

Trešnje
Fotografija: © Belnovosti

Optimalno je odabrati nekoliko sorti s različitim razdobljima sazrijevanja kako bi se produžilo razdoblje berbe i povećala ukupna produktivnost vrta.

Pravo mjesto za slijetanje

Mjesto za sadnju trešanja treba biti sunčano i dobro zaštićeno od vjetra. Trešnje vole plodna, dobro drenirana tla neutralne ili blago kisele reakcije.

Loša drenaža može dovesti do truljenja korijena, što će negativno utjecati na žetvu. Važno je izbjegavati niska područja i područja sa stajaćom vodom. Jame za sadnju pripremaju se unaprijed, puneći ih mješavinom vrtnog tla, humusa i mineralnih gnojiva.

Oprašivanje

Da bi se dobila dobra žetva, trešnje zahtijevaju unakrsno oprašivanje. Mnoge sorte su samooplodne i zahtijevaju oprašivače.

Optimalno rješenje je sadnja nekoliko različitih sorti jedne do druge. To će povećati broj jajnika i osigurati stabilnu žetvu. Privlačenje pčela i drugih oprašivača također pomaže poboljšanju plodonošenja.

Njega stabla

Redovita njega stabala trešnje uključuje rezidbu, zalijevanje, gnojidbu i zaštitu od štetnika i bolesti. Rezidba se provodi u proljeće prije početka protoka soka i u jesen nakon berbe.

Pravilno obrezivanje oblikuje krunu, poboljšava osvjetljenje i ventilaciju. Zalijevanje je posebno važno tijekom cvatnje i formiranja plodova.

Stabla se redovito zalijevaju, ali se izbjegava pretjerano zalijevanje. Gnojidba mineralnim i organskim gnojivima provodi se u nekoliko faza: u proljeće, rano ljeto i jesen.

Zaštita od štetnika i bolesti

Trešnje su osjetljive na razne bolesti i štetnike, što može znatno smanjiti urod. Glavni štetnici su lisne uši, trešnjina muha i trešnjin moljac.

Od bolesti najčešće su kokomikoza, monilioza i bolesti desni. Za zaštitu stabala koriste se preventivni tretmani insekticidima i fungicidima.

Važno je odmah ukloniti zahvaćene dijelove biljaka i pridržavati se sanitarnih standarda u vrtu.

Zalijevanje i gnojidba

Trešnje zahtijevaju redovito zalijevanje, posebno u vrijeme cvatnje i sazrijevanja plodova. Nedostatak vlage može uzrokovati otpadanje jajnika i smanjenje kvalitete ploda.

Zalijevanje se provodi po potrebi, izbjegavajući isušivanje i natapanje tla. Hranjenje trešnje treba biti uravnoteženo.

U proljeće se primjenjuju dušična gnojiva za poticanje rasta drveća. Ljeti se dodaju fosforno-kalijevi kompleksi za poticanje plodonošenja. U jesen se primjenjuje organsko gnojivo za pripremu stabla za zimu.

Ranije smo vam rekli kako uzgajati salatu u vrtu tako da lišće ne postane gorko.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki