Zagreba Lajfhaki

Kako hraniti češnjak u proljeće tako da bude velik i ne požuti: tajne bogate žetve

Češnjak je nezaobilazno povrće u kuhinji, vrijedan izvor vitamina i mikroelemenata s ljekovitim svojstvima.

Zahvaljujući pravilnom proljetnom hranjenju možete dobiti bogat urod velikih i zdravih glavica češnjaka.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja s internetskom publikacijom BelNovosti, znanstvenica u agronomiji i stručnjakinja za krajolik, rekla nam je što učiniti u takvoj situaciji.

Upravo u to vrijeme biljka aktivno raste zelenu masu i formira lukovice, trebaju dovoljno hranjivih tvari.

Važnost dušika za rast češnjaka

Dušik je jedan od najvažnijih elemenata za rast i razvoj češnjaka. Odgovoran je za formiranje zelene mase, potiče razvoj korijenskog sustava i povećava otpornost biljke na bolesti.

Fotografija: © Belnovosti

U proljeće, nakon što se snijeg otopi, češnjak treba gnojidbu dušikom za brzi oporavak nakon zime i aktivan rast.

Izvori dušika za češnjak

Češnjaku je potreban dušik da bi rastao jak i zdrav. Ovaj važan element može se dati biljkama korištenjem mineralnih i organskih gnojiva.

Od mineralnih gnojiva najčešće se biraju urea, amonijev nitrat ili amonijev sulfat – dobro se otapaju u vodi i češnjak ih brzo apsorbira.

Ako više volite organsku tvar, onda su prikladni humus, kompost, ptičji izmet ili gnoj. Ne samo da su bogate dušikom, već sadrže i druge korisne elemente, poboljšavaju strukturu tla i stvaraju povoljne uvjete za razvoj korisnih mikroorganizama.

Važnost kalija i fosfora

Osim dušika, češnjaku su za dobar rast potrebni kalij i fosfor. Kalij čini biljke otpornijima na nepovoljne uvjete, kao što su suša ili mraz, a također poboljšava okus i kvalitetu čuvanja glavica češnjaka.

Fosfor ima važnu ulogu u razvoju korijenskog sustava, cvatnji i formiranju lukovica. Ako češnjaku nedostaje kalija i fosfora, njegov rast se može usporiti, lišće će požutjeti, a prinos će se smanjiti.

Kompleksna gnojiva za češnjak

Za potpunu gnojidbu češnjaka koriste se kompleksna mineralna gnojiva koja sadrže dušik, fosfor i kalij u optimalnim omjerima.

Gnojiva poput nitroamofoske, amofoske i diamofoske će biljci osigurati sve potrebne elemente za aktivan rast i formiranje velikih lukovica.

Vrijeme i metode hranjenja

Prvo proljetno hranjenje češnjaka provodi se odmah nakon topljenja snijega, koristeći dušična gnojiva.

Drugo hranjenje provodi se nakon 2-3 tjedna, koristeći složena gnojiva s dušikom, fosforom i kalijem.

Gnojiva se mogu primijeniti suha ili u obliku otopine. Važno je pridržavati se preporučenih doza kako ne biste prekomjerno hranili biljku. Višak gnojiva može uzrokovati opekline korijena i smanjiti prinos.

Narodni lijekovi za hranjenje

Osim mineralnih i organskih gnojiva, narodni lijekovi mogu se koristiti za hranjenje češnjaka. Pepeo je vrijedan izvor kalija, fosfora i elemenata u tragovima.

Infuzija divizme ili ptičjeg izmeta bogat je izvor dušika i drugih hranjivih tvari. Otopina kvasca potiče rast i razvoj biljaka i poboljšava njihov imunitet.

Sprječavanje žutila lišća

Žutilo lišća češnjaka može biti uzrokovano ne samo nedostatkom hranjivih tvari, već i drugim čimbenicima poput kiselog tla, nedostatka vlage, bolesti i štetnika.

Kako bi se spriječilo žutilo lišća, potrebno je biljci osigurati optimalne uvjete: neutralno ili blago alkalno tlo, redovito zalijevanje, zaštitu od bolesti i štetnika.

Ranije smo vam rekli kako povećati prinos orlovih noktiju.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version