Kako hraniti krastavce u srpnju tijekom plodova: savjeti iskusnih vrtlara

Srpanj je važan mjesec za vrtlare. U tom razdoblju krastavci aktivno donose plodove, zahtijevaju posebnu pažnju i njegu.

Da biste dobili bogatu žetvu, biljke morate pravilno hraniti.

Kako hraniti krastavce u srpnju tako da oduševe sočnim i ukusnim plodovima?

Važnost gnojidbe tijekom plodnog razdoblja

U razdoblju plodonošenja, krastavci zahtijevaju obilje ishrane. Nedostaci hranjivih tvari mogu uzrokovati usporavanje rasta, lošu kvalitetu plodova i smanjeni prinos.

U srpnju je posebno važno da krastavci dobiju dovoljne količine dušika, fosfora i kalija.

krastavci
Fotografija: © Belnovosti

Svaki od ovih elemenata ima ključnu ulogu: dušik osigurava bujan rast lišća, fosfor čini korijenje snažnim i potiče pojavu jajnika, a kalij je odgovoran za bogat okus voća i jača imunitet biljaka, štiteći ih od bolesti.

Organska gnojiva

Važnu ulogu u ishrani krastavaca imaju organska gnojiva. Oni ne samo da opskrbljuju biljke potrebnim tvarima, već i poboljšavaju strukturu tla.

Kompost i humus izvrsni su izvori dušika i drugih mikroelemenata.

Mogu se primjenjivati ​​između redova ili se od njih pripremaju infuzi za navodnjavanje. Učinkovito gnojivo za krastavce bit će i gnojnica razrijeđena s vodom u omjeru 1:10.

Ova gnojidba poboljšava plodnost tla i potiče aktivan rast biljaka.

Mineralna gnojiva

Mineralna gnojiva mogu brzo nadoknaditi nedostatak hranjivih tvari.

U srpnju se preporučuje korištenje složenih gnojiva s visokim sadržajem kalija i fosfora za krastavce. Jedna od popularnih opcija je nitrofoska.

Za pripremu otopine razrijedite 10-15 g gnojiva na 10 litara vode i zalijte biljke iz korijena.

Također će biti učinkovita upotreba superfosfata, koji poboljšava plodnost i jača korijenski sustav. Za hranjenje razrijedite 20-30 g superfosfata na 10 litara vode i zalijte krastavce.

Narodni lijekovi

Mnogi vrtlari radije koriste narodne lijekove za hranjenje krastavaca.

Jedna od dokazanih metoda je otopina pepela. Pepeo sadrži velike količine kalija i fosfora koji su potrebni za plod.

Za pripremu otopine razrijedite 200 g pepela u 10 litara vode i ostavite 24 sata. Zatim filtrirajte i zalijte biljke iz korijena. Infuzija kvasca također je popularan lijek.

Kvasac potiče rast i povećava prinos. Za pripremu infuzije otopite 10 g suhog kvasca i 2 žlice. žlice šećera u 10 litara vode, ostavite 2-3 sata i zalijte krastavce.

Gnojivo ovisno o stanju biljaka

Prilikom odabira gnojiva važno je uzeti u obzir stanje biljaka. Ako je lišće krastavca svijetlozeleno ili žućkasto, to može ukazivati ​​na nedostatak dušika.

U tom slučaju preporuča se provesti folijarno hranjenje ureom, razrjeđivanjem 10 g u 10 litara vode i prskanjem biljaka.

Ako postoji nedostatak fosfora, lišće postaje tamnozeleno s ljubičastom nijansom, tada vrijedi koristiti superfosfat.

Nedostatak kalija očituje se u obliku smeđih mrlja na rubovima lišća, što se može ispraviti dodavanjem otopine pepela ili kalijevih gnojiva.

Ranije smo vam rekli kako hraniti božure u srpnju.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki