Zagreba Lajfhaki

Kako hraniti krumpir u fazi pupanja: tajni recepti za rekordnu žetvu koja će iznenaditi čak i iskusne vrtlare

Faza pupanja krumpira ključno je razdoblje kada se postavljaju temelji buduće žetve.

Biljke u ovom trenutku posebno trebaju hranjive tvari za formiranje jakih stabljika, bujnog lišća i, što je najvažnije, snažnog korijenskog sustava s brojnim gomoljima.

Pravilno hranjenje u tom razdoblju može biti ključ za dobivanje bogate žetve koja premašuje sva očekivanja čak i najiskusnijih vrtlara.

Važnost gnojidbe u fazi pupanja

Razdoblje pupanja karakterizira aktivni rast nadzemnog dijela krumpira i početak formiranja gomolja. U to vrijeme biljke imaju povećanu potrebu za hranjivim tvarima, osobito za dušikom, fosforom i kalijem.

Pravodobno i uravnoteženo hranjenje pomoći će krumpiru da ostvari svoj potencijal i postavi temelje za obilnu žetvu.

Fotografija: © Belnovosti

Kompleksna mineralna gnojiva

Korištenje složenih mineralnih gnojiva jedan je od najučinkovitijih načina da se krumpiru osiguraju svi potrebni elementi.

Za prihranu u fazi pupa idealna su gnojiva s omjerom NPK 1:2:2 ili 1:1:1. Oni biljkama osiguravaju dušik za rast zelene mase, fosfor za razvoj korijenskog sustava i kalij za formiranje gomolja.

Organska gnojiva

Za pristaše organskog uzgoja izvrstan su izbor infuzije divizme ili ptičjeg izmeta.

Ova prirodna gnojiva bogata su dušikom i drugim mikroelementima. Infuzija divizme priprema se u omjeru 1:10, a ptičji izmet – 1:20. Prije upotrebe otopinu je potrebno filtrirati i razrijediti vodom u omjeru 1:10.

Gnojivo za pepeo

Drveni pepeo prava je riznica krumpira. Bogata kalijem i fosforom, potiče stvaranje velikih i zdravih gomolja.

Pepeo se može nanositi suhim, posipajući 1-2 žlice ispod svakog grma ili u obliku vodene otopine (200 g pepela na 10 litara vode).

Hranjenje bornom kiselinom

Bor ima važnu ulogu u procesu cvjetanja i formiranja gomolja. Otopina borne kiseline (2 g na 10 litara vode) pomaže poboljšati oprašivanje cvjetova i spriječiti pucanje gomolja. Ovo rješenje je posebno učinkovito u suhom vremenu.

Suplement magnezija

Magnezij je neophodan za fotosintezu i stvaranje škroba u gomoljima. Gnojidba magnezijevim sulfatom (20-25 g na 10 litara vode) spriječit će žutilo lišća i poboljšati okus krumpira.

Fosforno-kalijeva gnojiva

Tijekom faze pupanja važno je ne pretjerano hraniti krumpir dušikom kako bi se izbjegao prekomjerni rast vrhova na štetu gomolja. Naglasak treba staviti na fosforno-kalijeva gnojiva koja pospješuju stvaranje i rast gomolja.

Mikroelementi

Korištenje mikroelemenata u kelatnom obliku može značajno povećati prinose krumpira.

Kompleksni pripravci koji sadrže željezo, mangan, cink i bakar pomažu biljkama da bolje apsorbiraju bitna hranjiva i povećavaju njihovu otpornost na bolesti.

Metode gnojidbe

Gnojidba se može primijeniti korijenskom i folijarnom metodom. Hranjenje korijenom je učinkovitije, ali zahtijeva oprez kako se ne bi oštetio korijenski sustav.

Folijarno hranjenje (folijarno prskanje) omogućuje brzu isporuku hranjivih tvari biljkama i posebno je korisno za nedostatke mikroelemenata.

Učestalost hranjenja

U fazi pupanja dovoljno je izvršiti 1-2 prihranjivanja u razmaku od 10-14 dana. Važno je ne koristiti previše gnojiva, jer višak hranjivih tvari može usporiti sazrijevanje gomolja i smanjiti njihovu kvalitetu.

Ranije smo vam rekli kako od prosa pripremiti odličan seoski lijek.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version