Kako pravilno zalijevati rajčice ljeti: tajne obilne žetve iskusnih vrtlara

Sočne, zrele rajčice ponos su svakog vrtlara. Ne samo da su ugodne za oko, već služe i kao neizostavan sastojak mnogih ljetnih jela. No, put do bogate berbe rajčice nije tako jednostavan kao što se na prvi pogled čini.

Ključ uspjeha je pravilno zalijevanje. Iskusni vrtlari znaju da su rajčice izuzetno zahtjevne za vlagu, a najmanja pogreška u režimu navodnjavanja može dovesti do gubitka usjeva ili razvoja bolesti.

Umijeće zalijevanja rajčica spaja poznavanje fiziologije biljaka, razumijevanje karakteristika tla i sposobnost čitanja prirodnih signala.

Učestalost zalijevanja

Određivanje optimalne učestalosti zalijevanja prava je umjetnost koja zahtijeva brigu i iskustvo.

U vrućem vremenu, rajčici je potrebno češće zalijevanje nego u hladnom vremenu. Međutim, pretjerano zalijevanje može biti jednako štetno kao i nedovoljno zalijevanje.

Rajčica
Fotografija: © Belnovosti

Iskusni vrtlari preporučuju zalijevanje rajčica ne više od dva ili tri puta tjedno, ali velikodušno. Ovakav pristup potiče razvoj dubokog korijenskog sustava, što čini biljke otpornijima na sušu.

Količina vode prilikom zalijevanja

Količina vode potrebna za navodnjavanje ovisi o mnogim čimbenicima: veličini biljke, stupnju razvoja, temperaturi zraka i vrsti tla.

U prosjeku, jedna odrasla biljka zahtijeva od 5 do 10 litara vode po zalijevanju. Važno je zapamtiti da mlade biljke trebaju manje vode od zrelih grmova s ​​plodovima.

Vrijeme zalijevanja

Odabir pravog vremena za zalijevanje igra važnu ulogu u zdravlju vaših rajčica. Najbolje vrijeme za ovaj postupak je rano jutro ili kasna večer, kada sunce nije toliko aktivno.

Zalijevanje u vrućem poslijepodnevu može uzrokovati opekline lišća i isparavanje većeg dijela vlage koja još nije apsorbirana u tlo.

Osim toga, večernje zalijevanje omogućuje biljkama da akumuliraju vlagu prije noćnog razdoblja aktivnog rasta.

Način zalijevanja

Način navodnjavanja također utječe na zdravlje i urod rajčice. Poželjno je zalijevati biljke iz korijena, izbjegavajući da voda dospije na lišće i stabljike. Time se smanjuje rizik od razvoja gljivičnih bolesti.

Mnogi iskusni vrtlari koriste navodnjavanje kap po kap ili crijeva s mikro-rupama, što pomaže u ravnomjernoj vlažnosti tla bez trošenja vode.

Malčiranje

Učinkovit način zadržavanja vlage u tlu je malčiranje. Sloj malča (slama, pokošena trava ili posebna folija za malč) oko biljaka pomaže zadržati vlagu, sprječava rast korova i regulira temperaturu tla. To vam omogućuje da smanjite učestalost zalijevanja i stvorite ugodnije uvjete za razvoj korijenskog sustava rajčice.

Kvaliteta vode

Ne zaboravite na kvalitetu vode za navodnjavanje. Idealna opcija je taložena voda na sobnoj temperaturi.

Hladna voda iz bunara ili slavine može šokirati biljke i usporiti njihov rast. Korištenje kišnice posebno je korisno za rajčice jer je bez klora i bogato prirodnim mineralima.

Znakovi nedostatka i viška vlage

Pažljivi vrtlar uvijek prati stanje svojih biljaka. Znakovi nedostatka vlage u rajčici uključuju venuće lišća, osobito tijekom najtoplijih sati dana, kao i suhe, smeđe rubove lišća.

Višak vlage može se manifestirati u obliku požutjelog lišća, opadanja cvijeća i truljenja plodova. Sposobnost “čitanja” ovih signala omogućuje vam pravovremeno podešavanje režima navodnjavanja.

Ranije smo vam rekli kako pravilno zalijevati biljke.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki