Kako prskati maline da spriječite crve: tajno oružje vrtlara protiv nepozvanih gostiju

Maline, mnogima omiljeno bobičasto voće, često postaju žrtve štetočina. Posebno je neugodno pronaći malog crva u zreloj bobici.

Borba protiv njih može se pretvoriti u potragu za vrtlara. Ali postoje učinkovite metode za zaštitu malina, koje vam omogućuju da uživate u čistim i ukusnim bobicama bez muke.

Razumijevanje problema: tko šteti malini

Prije nego počnete sa suzbijanjem štetočina, važno je točno razumjeti protiv koga se borite. Najčešće su “crvi” u malinama ličinke malinove muhe ili malinove zlatice.

Ovi insekti polažu jaja u cvijeće ili mlade jajnike, iz kojih se zatim izlegu ličinke, kvareći bobice iznutra.

Kemijska sredstva

Najbrži i najučinkovitiji način suzbijanja štetnika je korištenje kemijskih insekticida.

Maline
Fotografija: © Belnovosti

Pripravci kao što su Aktara, Confidor ili Iskra mogu brzo uništiti i odrasle insekte i njihove ličinke.

Međutim, važno je zapamtiti da korištenje kemikalija zahtijeva strogo pridržavanje uputa i vremena obrade kako bi se spriječio ulazak štetnih tvari u bobice.

Biološke metode zaštite

Za one koji preferiraju ekološki prihvatljivije metode, tu su biološki proizvodi.

Proizvodi na bazi bakterija i gljivica, kao što su Fitoverm ili Bitoxibacillin, učinkovito se bore protiv štetnika bez štete za okoliš. Ovi lijekovi su sigurni za ljude i životinje, što im omogućuje da se koriste čak i neposredno prije žetve.

Narodni lijekovi za kontrolu štetočina

Mnogi vrtlari uspješno koriste tradicionalne metode zaštite malina. Infuzije pelina, češnjaka ili duhana mogu otjerati štetnike.

Prskanje grmlja otopinom drvenog pepela također može biti učinkovito. Iako ove metode zahtijevaju češću primjenu, one su apsolutno sigurne i dostupne svima.

Preventivne mjere

Spriječiti pojavu crva u malinama mnogo je lakše nego rješavati postojeći problem.

Redovito uklanjanje otpalog lišća i bobica te labavljenje tla oko grmlja pomaže u uništavanju mjesta za zimovanje štetnika.

Pravovremeno obrezivanje i prorjeđivanje grmlja poboljšava cirkulaciju zraka, što također negativno utječe na život insekata.

Odabir otpornih sorti

Uzgajivači neprestano rade na razvoju sorti malina koje su otporne na razne štetnike.

Odabir takvih sorti za sadnju može značajno smanjiti rizik od oštećenja bobica crvima. Među otpornim sortama su “Gussar”, “Patricia” i “Beauty of Russia”.

Integrirani pristup zaštiti

Najučinkovitiji je integrirani pristup zaštiti malina od štetnika. Kombinacija različitih metoda – od preventivnih mjera do uporabe kemikalija u ekstremnim slučajevima – omogućuje postizanje najboljih rezultata.

Važno je zapamtiti da redovito praćenje stanja biljaka pomaže u prepoznavanju problema na vrijeme i poduzimanju potrebnih mjera.

Rokovi i učestalost obrade

Bez obzira na odabrani način zaštite, važno je odabrati pravo vrijeme i učestalost obrade malina.

Prvo prskanje obično se provodi u proljeće, prije cvatnje. Zatim se tretiranje ponavlja nakon cvatnje i po potrebi tijekom formiranja bobica. Točno vrijeme ovisi o klimatskim uvjetima i odabranom lijeku.

Sigurnost tijekom obrade

Prilikom korištenja bilo kojeg sredstva za prskanje malina potrebno je pridržavati se sigurnosnih mjera. Trebate raditi u zaštitnoj odjeći, rukavicama i respiratoru.

Posebno je važno uzeti u obzir smjer vjetra prilikom prskanja lijekova. Nakon rukovanja potrebno je temeljito oprati ruke i alat.

Ranije smo vam rekli da ih je apsolutno zabranjeno saditi uz ribizle.

Provjereno od strane urednika

admin/ author of the article

Ja sam talentirani i kreativni novinar specijaliziran za pisanje članaka. Moj zadatak je istraživanje različitih tema, provođenje intervjua, analiza podataka i stvaranje visokokvalitetnog sadržaja koji privlači pažnju čitatelja i inspirira ih na razmišljanje i akciju

Loading...
Zagreba Lajfhaki