Zagreba Lajfhaki

Kako riješiti mjesto propadanja: slijedite glavno pravilo

Vrtlari smatraju korov jednim od najštetnijih korova. Čak i ako se nekoliko sjemenki ove biljke slučajno raširi u vrt ili izraste korijenje sa susjedne parcele, sljedeće će godine korov popuniti sve.

Ova naizgled simpatična biljka crpit će svu vlagu i hranjive tvari iz zemlje, ali povrće neće dobiti ništa.

Za suzbijanje svrdlaša najlakše je koristiti herbicide. Ovi proizvodi se koriste za tretiranje područja sezonu prije sadnje povrća, ako na njemu ima puno korova. Biljka se prska dok se na njoj ne pojave sjemenke.

Kod primjene herbicida treba voditi računa da su takvi pripravci otrovni i da je njihov kontakt s usjevima izrazito nepoželjan.

Možete se riješiti štetnog susjedstva na druge načine. Naravno, zeleni procesi bit će dosta radno intenzivni. Ali za razliku od upotrebe herbicida, oni neće uzrokovati štetu.

Fotografija: © Belnovosti

Borba protiv korova počinje iskopavanjem mjesta. Morat ćete ga izvesti u proljeće i jesen, pažljivo birajući rizome korova sa zemlje. Za kopanje je najbolje koristiti vile. Uostalom, lopatom možete rezati korijen na nekoliko dijelova, a to će pridonijeti proliferaciji korova.

Proklijale biljke treba odmah ukloniti, ne čekajući cvatnju i pojavu sjemena. Režu se oštrom motikom kako bi se uklonio ne samo zeleni dio, već i točka rasta na dubini od 2 cm. Bez zelene mase za korištenje sunčeve svjetlosti za razvoj biljke, rizomi će na kraju umrijeti.

Pokrivanje tla agrofibrom ili crnim filmom imat će isti rezultat, pogotovo ako je korov uspio zauzeti veliko područje. Za zaštitu višegodišnjih biljaka i zasada u sjeni od truljenja koristi se malčiranje. Ova metoda će spriječiti klijanje bilo kojeg korova, uključujući korov.

Usput, svrdlaš stvarno ne voli biti pored krumpira, jer su često plijevljeni i brdoviti. A zatvoreni vrhovi jednostavno “začepljuju” korov koji se pojavljuje. Stoga je krumpir najbolje posaditi na očišćenu parcelu.

Da biste spriječili da korijenje stabla raste po cijelom području, možete ga ograditi pločama od škriljevca ili metala, kopajući ih na dubinu veću od 40 cm. Ova metoda je posebno učinkovita za povrtnjake koji se nalaze u blizini šume ili zaraslih susjeda ‘dače.

Glavna stvar u borbi protiv cviljenja je redovitost. Ako je moguće od nje osvojiti zemljište, onda ga ne treba ostaviti bez pažnje.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version