Zagreba Lajfhaki

Kako se riješiti panja na mjestu bez iskorijenjivanja: 3 metode – ljetni stanovnici će ih cijeniti

Panj na imanju nije samo ružan, već je i nezgodan. Ometa planiranje teritorija, postavljanje kreveta, izgradnju zgrada i staza. Osim toga, može biti izvor truleži i štetnika.

Kako se riješiti panja bez iskorjenjivanja, za što je potrebno mnogo truda i posebne opreme? Postoji nekoliko načina da sami riješite ovaj problem.

Anastasia Kovrizhnykh, stručnjakinja internetske publikacije BelNovosti, agronom i dizajner krajolika, rekla nam je kako se najlakše riješiti panja.

Paljenje panja

Ova metoda je prikladna za suhe i stare panjeve koji se lako zapale. Da biste to učinili, morate kopati oko panja do dubine od 20-30 cm, izlažući svoje korijene.

Fotografija: © Belnovosti

Zatim morate izbušiti rupe u panju promjera 2-3 cm i dubine 15-20 cm na udaljenosti od 10-15 cm jedna od druge. U ove rupe treba sipati suhu piljevinu ili strugotine i zapaliti ih.

Panj će izgorjeti iznutra, postupno se urušavajući. Ovaj proces može trajati nekoliko dana ili čak tjedana, ovisno o veličini panja i sadržaju vlage u drvu.

Ne zaboravite kontrolirati vatru i spriječiti njezino širenje na okolne biljke.

Raspadanje panja

Ova metoda je prikladna za svježe i žive panjeve koje je teško spaliti. Da biste to učinili, morate ubrzati proces razgradnje drva pomoću bioloških ili kemijskih sredstava.

Biološki pripravci su posebne bakterije ili gljivice koje razlažu drvo i pretvaraju ga u kompost.

Kemikalije su soli nitrata ili uree koje omekšavaju drvo i čine ga podložnijim truljenju.

Da biste to učinili, morate izbušiti rupe u panju, slično metodi spaljivanja, i uliti odabrani lijek u njih.

Zatim trebate pokriti panj plastičnom folijom ili vrećicom kako biste stvorili efekt staklenika i zadržali vlagu. Patrljak će se razgraditi tijekom nekoliko mjeseci ili godina, ovisno o veličini batrljka i jačini lijeka.

Kamuflaža panja

Ova metoda je prikladna za slučajeve kada ne želite ili ne možete potpuno ukloniti batrljak, ali ga želite sakriti od pogleda. Da biste to učinili, možete koristiti različite materijale i metode za prikrivanje panja.

Izdubite rupu u panju i od nje napravite teglicu ili mini staklenik. U njega možete posaditi jednogodišnje ili višegodišnje cvijeće, začinsko bilje ili čak drveće. Tako će se panj pretvoriti u izvorni element krajobraznog dizajna.

Zamotajte panj biljkama vinove loze kao što su bršljan, povoj, djevičansko grožđe ili klematis. Oni će sakriti panj svojim lišćem i cvijećem i stvoriti ugodnu atmosferu u prostoru.

Ukrasite panj ukrasnim elementima, kao što su kamene, drvene ili metalne figurice, lampe, ogledala ili zvona. To će panju dodati malo šara i učiniti ga zanimljivim objektom za gledanje.

Postoje različiti načini da se riješite panja na mjestu bez da ga iskorijenite. Odaberite onaj koji vam najviše odgovara u pogledu vremena, cijene i estetike. Glavna stvar je ne ostaviti panj bez nadzora, već ga pretvoriti u koristan ili lijep element vašeg vrta.

Ranije smo vam rekli koji trikovi će vam pomoći povećati žetvu jagoda.

Exit mobile version