Zagreba Lajfhaki

Kako spasiti tuju ako se počne sušiti: samo učinkovite metode

Thuja se odlikuje visokom otpornošću na mraz, dekorativnošću i aromom. Međutim, ponekad se tuja može početi sušiti i izgubiti atraktivan izgled. Što učiniti u ovom slučaju i kako spasiti biljku?

Razlozi sušenja tuje

Postoji nekoliko razloga zašto se thuja može osušiti.

Netočna njega. Thuja treba redovito zalijevanje, posebno u vrućim i sušnim vremenima. Osim toga zahtijeva prihranjivanje, orezivanje i zaštitu od sunca i vjetra.

Bolesti i štetnici. Thuja može patiti od gljivičnih, bakterijskih i virusnih bolesti, kao i od napada insekata, glodavaca i ptica. Među najopasnijim za tuju su trulež korijena, lisne uši, insekti i moljci.

Nepovoljni uvjeti. Thuja možda neće tolerirati nagle promjene temperature, slanosti tla, zagađenja zraka i vode.

Fotografija: © Belnovosti

Thuja također može biti oštećena mrazom i snijegom.

Načini spašavanja thuja

Ako primijetite da se vaša tuja počela sušiti, nemojte očajavati. Postoji nekoliko načina koji vam mogu pomoći da spasite svoju biljku.

Utvrdite uzrok isušivanja i uklonite ga. Provjerite ima li thuya dovoljno vode, svjetla, prehrane i zaštite. Po potrebi pojačajte zalijevanje, gnojidbu, orezivanje ili prekrivanje.

Tretirajte thuju protiv bolesti i štetočina. Za to koristite posebne pripravke koji se mogu kupiti u vrtnim centrima ili ljekarnama. Slijedite upute za uporabu i doziranje. Tretman ponoviti nekoliko puta u razmaku od 10-14 dana.

Presadite thuju na drugo mjesto. Ako sumnjate da su uzrok isušivanja nepovoljni uvjeti, bolje je presaditi tuju na prikladnije mjesto. Odaberite mjesto s rahlim, plodnim i dobro dreniranim tlom. Izbjegavajte područja sa sjenom, ustajalom vlagom ili jakim vjetrovima.

Na taj način možete sačuvati svoju tuju i uživati ​​u njenoj ljepoti i mirisu.

Provjereno od strane urednika
Exit mobile version